Arama

Selimiye'nin gelir kapısı 'Arasta Çarşısı'

Osmanlı döneminin Edirne'deki en önemli çarşılarından Selimiye Arastası, günümüzde de önemini koruyor. Selimiye Camii Külliyesi içerisinde yer alan tarihi kapalı çarşı, şehre gelen turistlerin vazgeçilmez alışveriş merkezlerinden biri olma özelliğini sürdürüyor.

Selimiye’nin gelir kapısı ’Arasta Çarşısı’

Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camii'nin giderlerinin karşılanması için 3. Murat tarafından 1590 yılında yaptırılan çarşı, dükkan kiralarından elde edilen gelirle 428 yıldır vakfiyesine uygun olarak Selimiye'nin masraflarını karşılamaya devam ediyor.

Selimiye’nin gelir kapısı ’Arasta Çarşısı’

Cami avlusuna bağlanan kapısının yanı sıra güney, kuzey ve doğu cephesindeki giriş kapısıyla Osmanlı'nın klasik çarşı mimarisini yansıtan arasta, 256 metre uzunluğunda 73 kemerle Mimar Davut Ağa'nın imzasını taşıyor.

Selimiye’nin gelir kapısı ’Arasta Çarşısı’

Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde çok sayıda ayakkabıcı, yemenici olması dolayısıyla Kavaflar Çarşısı olarak tanımladığı Selimiye Arastası'nda bulunan dükkanlar, günümüzde daha çok şekerlemeci ve hediyelik eşya satan esnafa ev sahipliği yapıyor.

  • 4
  • 10
Her sabah "dua" ile açılıyor
Her sabah dua ile açılıyor

Tarihi Selimiye Arastası, her sabah esnafın "bereket duası"yla kapılarını açıyor.

Selimiye'de sabah namazını kıldıktan sonra çarşıdaki dua kubbesinin altında bir araya gelen esnaf, birbirlerine "hayırlı işler" diledikten sonra asırlık Osmanlı geleneğini dua ederek devam ettiriyor.

Selimiye’nin gelir kapısı ’Arasta Çarşısı’

Her gün bir esnafın yaptırdığı duaya çarşıdaki vatandaşlar ve yerli turistler de katılıyor.

Tarihi Arasta Çarşısı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Adem Bayrak, tarihi çarşıyı Osmanlı padişahlarından 3. Murat'ın Selimiye Camisi'ne gelir sağlamak için Mimar Davut Ağa'ya yaptırdığını kaydetti.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN