Arama

Sanal turla gezebileceğiniz 10 mekan

Ramazan ayı, rahmet, bereket ve mağfiret ayı olmasının yanında, mukaddes mekanlara yapılan türlü ziyaretlerle de geçen bir aydır. Corona virüs nedeniyle içinde bulunduğumuz şu günlerde bu ziyaretleri gerçekleştiremesek de sanal turla bu mekanları gezmek mümkün. Yeryüzünün en eski mescidi Kâbe'den Medine'deki Mescid-i Nebevi'ye, ilk vahyin geldiği Hira Dağı'ndan Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya, Eyüp Sultan Camii'nden Mevlana Türbesi'ne, sizleri en çok ziyaret edilen 10 mekanda sanal yolculuğa çıkartıyoruz.

  • 1
  • 20
Kâbe, Mescid-i Haram
Kâbe, Mescid-i Haram

Kur'an-ı Kerim'de on beş yerde Mescid-i Haram tabiriyle Kâbe, Kâbe'yi kuşatan ve ibadet için kullanılan alan, Mekke veya Mekke haremi kastedilir.

Mescid-i Haram yeryüzünde bilinen en eski mesciddir. Hz. Peygamber İslamiyet'i tebliğ için zaman zaman Mescid-i Haram'ı kullanmış, yapılan baskılara rağmen Hacer'ül Esved ile Rüknülyemânî arasında namaz kılmıştır.

Kâbe'nin doğu köşesine cennetten yeryüzüne inen Hacer-ül Esved bulunur ve gümüş bir çerçeveyle çevrilidir. Bu taşın Hz. İbrahim'den günümüze geldiği kabul edilir. Bu nedenle de tüm Müslümanlar için çok değerlidir.

Kâbe'yi sanal turla ziyaret etmek için tıklayın.

  • 3
  • 20
Mescid-i Nebevi
Mescid-i Nebevi

İslam tarihinde bir dönüm noktası olan Resul-i Ekrem'in Mekke'den Medine'ye hicretinden sonra gerçekleştirilen ilk faaliyetlerden biri Mescid-i Nebevî'nin (Mescid-i Nebî) inşasıdır.

Mescid-i Nebevî'nin adı Kur'an-ı Kerim'de doğrudan geçmese de "ilk günden takva üzerine kurulan mescid" ifadesiyle Mescid-i Nebevî veya Mescid-i Kubâ'nın kastedildiği rivayet edilir.

Dünyanın en eski 20 camisi

"Nebevi" Arapça'da "Peygambere ait" anlamına gelir, "Mescid-i Nebevî" tamlamasının anlamı ise "Peygamber Mescidi"dir. Mekke'de bulunan Mescid-i Haram'dan sonra Müslümanlara göre ikinci en mukaddes mescittir.

Mescid-i Nebevi'yi sanal turla ziyaret etmek için tıklayın.

  • 5
  • 20
Mescid-i Aksa
Mescid-i Aksa

Resul-i Ekrem Efendimiz, "Yolculuk ancak şu üç Mescid'den birine olur: Benim şu mescidime (Mescid-i Nebevî), Mescid-i Haram'a ve Mescid-i Aksa'ya." Buyurmuş; Mescid-i Aksa, tarih boyunca Müslümanlar tarafından mukaddes mekânlardan biri olmuştur.

Yapım tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte Ebu Zerr el Gifârî'den nakledilen hadislerde bu mescidin, Kâbe inşa edildikten kırk sene sonra inşa edildiği ifade edilir.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN