Arama

Orhan Veli'nin yolu Dario Moreno ile nasıl kesişti? Dario Moreno kimdir?

Dario Moreno dünya çapında isim yapmış, seslendirdiği şarkılarla bir döneme damgasını vurmuş az sayıda sanatçıdan biri. Peki, Garip akımının kurucusu, Tanpınar'ın deyimiyle şiirimize tatlı anlaşmazlığı ve lezzeti getiren şair Orhan Veli'yle Moreno'nun yolları nasıl kesişti? Sizler için, bir döneme damgasını vuran Dario Moreno'nun az bilinen öyküsünü derledik.

  • 1
  • 10
YETİMHANEDE BÜYÜDÜ
YETİMHANEDE BÜYÜDÜ

Aydın'da tren istasyonunda çalışan babası trajik bir şekilde vurulup ölünce Dario Moreno yetim kaldı. Bu olaydan sonra annesi ile İzmir'e Musevi mahallesine, yerleşir. Dört kardeşi daha olan Moreno, annesinin geçim sıkıntısından ötürü yetimhaneye bırakılır.

Okuldan arta kalan zamanlarda çıraklık yaparak geçimine katkı sağladı. Gitar öğrenmeye başladı ve Fransızcaya ilgi duydu. Askerliğini Akhisar Orduevi'nde müzisyen olarak yaptı.

Tezkeresini aldıktan sonra şarkılar söyleyip, gitar çalarak para kazanmaya başladı. İzmir'den sonra İstanbul'da çeşitli gazinolarında boy gösterdi.

  • 3
  • 10
ADRES 'HERGELE MEYDANI'
ADRES ’HERGELE MEYDANI’

Zamanla az da olsa tanınmaya başlayan Moreno, günün birinde Ankara'dan davet aldı. Böylece Maltepe'deki Bomonti Gazinosu'nda çalışma fırsatı buldu.

Yoksullukla geçen bir çocukluğunun ardından Moreno, en ucuz fiyata kalabilecek bir ev arayışına başladı. İnsanların ona 'Hergele Meydanı'nı önermesiyle arayışı son buldu.

Moreno, burada bir pansiyonda tek oda buldu ve yerleşti. Fakat bir oda arkadaşıyla kalmak zorundaydı. Sabahın geç saatlerine kadar çalışan Moreno, gün doğumunda pansiyona gidiyordu.

Oda arkadaşı ise bir memurdu. Tam tersi zamanlarda odayı kullanan bu ikili bir türlü karşılamıyordu.

  • 5
  • 10
MEMURUN TAVSİYESİ
MEMURUN TAVSİYESİ

Oda arkadaşı olan memur, günün birinde Moreno'yu dinleme fırsatı yakaladı ve şarkılarına adeta büyülendi. Bunun üzerine, "Yurt dışına gidersen sesinin kıymetini bilirler, imkânın varsa git!" diye nasihat verdi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN