Arama

Norveçli çocukların tasarladığı paralar

Çocuk sevgisi, Peygamber Efendimizden miras kalan bir emanettir. Asırlardan bu yana bakışlarında merhameti ve sevgiyi taşıyan çocuklar, hayal dünyalarıyla da kendilerini belli ederler. Norveç, yeni banknotlarında birbirinden farklı tasarımlara ve çocukların çizimlerine yer verdi. İşte, çocuk aklına ve hayal gücüne özendiren bu paralar…

Norveç, 1970'li yılların başında denizlerinde bulduğu petrol rezervlerini kontrollü olarak sadece halk yararına kullanılmasını devlet politikası haline getirmişti. Bu yöntemi başarılı bir şekilde uyguladı ve dünyanın en refah ve zengin ülkesi haline geldi.

Norveç, NATO üyesi olmasına rağmen Avrupa Birliği'ne girmeyi reddetti. Okuma yazma oranının yüzde yüz olduğu bu ülkede ortalama yaşam süresi de 79 yıldır.

Bu sebeplerden dolayı Norveç, dünyanın en sakin, huzurlu, hoşgörülü, özgür, barışçı ülkelerinden birisi olarak kabul edilir.

Kuzey ülkesin için çocukların ayrı bir önemi bulunuyor. Devlet, maddi ve manevi olarak çocuklara katkıda bulunuyor. Okullar, ders kitapları, ilkokul çantası, defterler, kütüphaneler, sağlık hizmetleri devlet tarafından karşılanıyor.

Norveç'te fakir olma kuralları bile ayrı. Bu sebeple ihtiyaçları karşılanamayan çocukların ailelerine devlet ayrıca maddi yardım yapar.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN