Arama

Müslüman coğrafyalardan dünyaya yayılan İslam mimarisi

İslam'ın altın çağını yaşadığı yüzyıllarda, Müslüman mimarisine ait çok sayıda unsur, usta ve sanatçılar aracılığıyla Avrupa'ya ulaştı. Mimariye yön veren detaylarla, Avrupa'da "Romanesk" stilinin ortaya çıkmasını sağlayan Müslümanların "İslamlaştırdığı" mimari yapıları sizler için derledik.

  • 1
  • 9
MÜSLÜMANLARLA YAKINLIK KURAN NORMANLAR
MÜSLÜMANLARLA YAKINLIK KURAN NORMANLAR

Avrupa'yı bir fetih dalgası halinde boydan boya geçtikten sonra 1066 yılında İngiltere'yi işgal eden Normanlar, İngiliz mimarisine çok şey ilave ettiler.

Aynı zamanda Sicilya'yı da işgal eden Normanlar, Müslümanlarla sürekli temas halindeydiler.

  • 2
  • 9
NORMAN KRALI İYİ DERECEDE ARAPÇA BİLİYORDU
NORMAN KRALI İYİ DERECEDE ARAPÇA BİLİYORDU

BBC'nin Avrupa'da İslam Tarihi adlı programın sunucusu Rageh Omar'ın söylediği gibi: "Mimari bakımdan Sicilya'da Müslüman döneminden fazla bir şey kalmamış, İslami tarzda görünen binalar aslında Müslümanlarca yapılmamıştır.

Bu binalar, 11'inci yüzyılda bu bölgeyi fethettikten sonra Arap kültürüne hayran kalan Normanlar tarafından inşa edildi.

Özellikle 12'inci yüzyıl Norman Kralı Sicilyalı II. Roger Müslüman mimarisine büyük bir tutkuyla bağlıydı ve iyi derecede Arapça biliyordu."

Mimari bakımdan "İslamlaşan" Normanlar, sonraki dönemlerde Avrupa'nın inşa edilmesinde öncü rol oynamış, Norman krallarının yönetiminde Gotik stili mimari gelişmişti.

  • 3
  • 9
MİMARİDE DÖNÜŞÜM 14’ÜNCÜ YÜZYILDA YAŞANDI
MİMARİDE DÖNÜŞÜM 14’ÜNCÜ YÜZYILDA YAŞANDI

Kral I. Edward, bölgeyi ele geçiren ve Müslümanların düşmanı konumunda olan Moğollarla ittifak kurmak amacıyla İran'a elçi seviyesinde bir heyet göndermişti.

Geoffrey Langley yönetiminde 1292 yılında düzenlenen bu misyon bir yıl sürdü.

Misyona katılanlar arasında yer alan Robertus Sculptor'ın kaş kemer gibi bir dizi fikri, dönüşte beraberinde getirerek 14'inci yüzyılın sonunda İngiliz mimarisinde uyguladığı düşünülüyor.

  • 4
  • 9
İNGİLTERE’DE MÜSLÜMAN MİMARİSİYLE ŞEKİLLENEN YAPILAR
İNGİLTERE’DE MÜSLÜMAN MİMARİSİYLE ŞEKİLLENEN YAPILAR

Sonraki dönemde, II. Edward, İran'la iyi ilişkiler sürdürmüş, ayrıca Haçlı Seferi deneyimi ve Kastilyalı Eleanor ile evli olması sayesinde Müslüman İspanya ile daha fazla temas kurmuştu.

Müslümanlarla kurulan temasların bir sonucu da Windsor'daki VII. Henry kulesinde ve buradaki ayin odasının pencerelerinde görülen yıldız poligon plan ve bugün Tom Tower adıyla bilinen Oxford'daki büyük Wolsey kapısının kuleleri ile kendini gösteren Tudor mimarisi oldu.

  • 5
  • 9
SÜSLEMELER, GOTİK MİMARİSİNE ŞEKİL VERDİ
SÜSLEMELER, GOTİK MİMARİSİNE ŞEKİL VERDİ

Müslüman ülkelerinde gördükleri fikirleri Avrupa'ya götüren diğer kişiler arasında Mısır'ı ziyaret eden hacılar, Simon Simeon ve Hugh the Illuminator gibi sanatçılar yer alıyordu.

Her ikisi de İrlandalı olan bu kişiler 1323 yılında Kutsal Toprakları ziyaret ederken Mısır'dan geçmiş ve Kahire'deki Mustafa Paşa Türbesi'ni (1269-1273) görmüşlerdi.

Bu türbe, sonraki dönemlerde İngiltere'de Gotik mimarisinin yaygın bir özelliği haline gelen, Müslümanlara ait şakuli süsleme örneklerini içerir.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN