Arama

Mülteci ve göçmenleri konu alan 1 kitap 1 film listesi

Göç ve mülteci kavramları son yıllarda toplumun her kesimi tarafından kullanılmaya başlandı. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'ndan günümüze dünyanın belki de en dramatik mülteci hareketi ile karşı karşıya geldi. Yüz binlerce insanın ölümü ve milyonlarca insanın da evlerini terk etmesine sebep olan Suriye Savaşı'nın ürettiği insani kriz ise artık yönetilmesi kolay olmayan boyutlara ulaştı. Batılı ülkeler dikenli tel örgülerle sorumluluktan kaçmaya devam ederken, Türkiye bulunduğu zor koşullara rağmen Suriyeli göçmenlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Sizler için sanata ve edebiyata yansıyan mülteci ve göçmen olgusuyla ilgili 1 kitap 1 film listesi derledik.

 • 1
 • 10
Geleceğin İnşası | Türkiye’deki Suriyeli Çocukların Eğitimi; SETA
Geleceğin İnşası | Türkiye’deki Suriyeli Çocukların Eğitimi; SETA

Türkiye'deki Suriyeli çocukların eğitim süreci zor koşullarda hayatlarını devam ettiren birkaç neslin geleceğini doğrudan şekillendirecek bir süreçtir. Nitelikli bir eğitim imkanı Suriyeli çocukların kendilerine sağlıklı bir gelecek inşası kadar Türkiye'nin iktisadi, sosyal ve kültürel yaşamına daha fazla dahil olmalarına da olanak sağlayacaktır. Nitekim Suriye'de barış ortamının yeniden tesis edilmesi halinde bu ülkeyi yeniden inşa edecek nitelikli insan gücünün yetişmesi yine nitelikli bir eğitimle gerçekleşecektir. Bu nedenle hem bireysel hem de toplumsal boyutlarıyla birlikte Türkiye'deki Suriyelilerin eğitim süreçleri ciddiyetle tahlil edilmesi gereken önemli bir konudur.

Kitabı incelemek için tıklayın.

 • 2
 • 10
The Immigrant, Göçmen - 1917, IMDb: 7,8 ; Charles Chaplin
The Immigrant, Göçmen - 1917, IMDb: 7,8 ; Charles Chaplin

The Immigrant konusu:

The Immigrant, (Göçmen) Charles Chaplin' in yönetmenliğini yaptığı ve başrolünde yer aldığı 1917, ABD yapımı sessiz bir komedi filmidir.Chaplin' in Mutual Film Corporation' la çektiği sessiz filmlerin on birincisidir. Avrupa'dan ABD'ye göç eden bir göçmenin gemiyle yolculuk etmesi üzerine kurulu maceraları konu edinmiştir. 1917'de gösterime giren bu kısa film, doksanlı yılların ortalarında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi'nce kültürel, tarihi ve estetik değerde filmler kategorisine seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza altına alınmıştır.

Süre 20 dakika
Yönetmen Charlie Chaplin
Oyuncular Charles Chaplin, Edna Purviance, Eric Campbell
Türü Sessiz film

 • 3
 • 10
Göçmenler, W.G. Sebald
Göçmenler, W.G. Sebald

Göçmenler, 1992 yılında Alman yazar W. G. Sebald tarafından yayınlanan bir anlatı koleksiyonudur. Berlin Edebiyat Ödülü, Literatur Nord Ödülü ve Johannes Bobrowski Madalyası kazandı. Michael Hulse tarafından İngilizce çeviri ilk 1996 yılında yayınlandı.

Göçmenler, yaşadıkları topraklardan kopmak zorunda bırakılanların kitabı. Avrupa tarihini belirleyen iki dünya savaşının apansız yersiz yurtsuz bıraktığı insanlara odaklanan bir yapıt. Sebald, Güney Almanya'dan İsviçre'ye, Fransa'ya, İngiltere'ye, New York ve Kudüs'e göçen akrabalarının ve dostlarının peşinde, bize yaşam ve ölüm öyküleri anlatıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

 • 4
 • 10
Baran - 2001, IMDb:7,9 ; Majid Majidi
Baran - 2001, IMDb:7,9 ; Majid Majidi

Baran filmi konusu:

Latif, 17 yaşında, İran'daki gariban Azeri göçmenlerden biridir. İnşaatta çaycılık ve ayak işleri yapmaktadır. Diğer göçmen Afganlar gibi inşaatta kaçak çalıştırılmaktadır. Afgan göçmenler, iş güvenliğinden yoksun emek sömürüsü altında ağır işlerde çalıştırılmaktadır bu inşaatta. Afgan amelelerden Najaf inşaattan düşerek sakatlanınca oğlu Rahmat'ı gönderir kendi yerine çalışması için. Rahmat babasının işini bedenen yapamayınca Latif'in işi ona verilir. Latif, duruma bozulup Rahmat'a kötü davransa da onun sırrını öğrenince başkalaşır. İran'ın ünlü yönetmenlerinden Majid Majidi'nin yazıp yönettiği film gösterildiği sene çeşitli festivallerde onlarca ödüle layık görülmüştü.

Süre 1s 36dk
Yönetmen Majid Majidi
Oyuncular: Hossein Abedini, Zahra Bahrami, Hossein Mahjoub
Tür Dram
Ülke İran

 • 5
 • 10
Ölüler Evinden Notlar, Fyodor Dostoyevski
Ölüler Evinden Notlar, Fyodor Dostoyevski

Dostoyevski ilk önemli öykülerini yazdıktan ve az çok tanınır olduktan kısa süre sonra, birtakım siyasi faaliyetlerinden dolayı Çar rejimince yargılanıp kürek cezasına çarptırılmıştı. Bu nedenle yaklaşık on yıl edebiyattan da, edebiyat ortamlarından da uzak kaldı. Ölüler Evinden Notlar, Dostoyevski'nin, cezasını çekmek üzere gönderildiği Sibirya'daki kamptan gözlemler içeriyor. Mahkumların hikâyeleri, kişilikleri, günlük hayatları, korkuları, dostlukları ve düşmanlıkları... Dostoyevski, her zamanki güçlü psikolojik tahlilleri, sıra dışı bakış açısı ve çarpıcı yorumlarıyla ele alıyor mahkumları; onları adeta birer gözlem odasına koyuyor ve biraz da kaçık bir bilim adamı tavrıyla izliyor. Çarlık Rusyası'nın gerçek yüzünü, yaşadığı ve tüm yurttaşlarına yaşattığı korkunç adaletsizliği aktarıyor. Suç nedir, suçlu kimdir? Bunu ortaya koyacak evrensel hukuk nerede bulunur? Yazar, gözlemleriyle, kendi savunmasını da yapıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN