Arama

Moskova’nın galerileri andıran metro istasyonları

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin en gösterişli projelerinden biri olarak düşünülen metro durakları avizeler, mermerler, heykeller, duvar resimleriyle bu dönemde tanışıyor, şu anda yerin altında adeta müze faaliyeti gören çeşitli duraklar bulunmaktadır.

Moskova’nın galerileri andıran metro istasyonları

İlk metro, Stalin'in emriyle 15 Mayıs 1935'te açılıyor. 11 kilometre boyunca SokolnikiSmolenskaya arasında 13 hattı birbirine bağlayan bu demiryolu şu anda 313 km, 188 durakta, dünyanın Seul'dan sonra en çok kullanılan ikinci büyük metrosu statüsünde; renklerle ayrılmış 12 hatta günde ortalama 7 milyon kişinin kullanımında. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin en gösterişli projelerinden biri olarak düşünülen metro durakları avizeler, mermerler, heykeller, duvar resimleriyle bu dönemde tanışıyor, şu anda yerin altında adeta müze faaliyeti gören çeşitli duraklar bulunmaktadır.

Moskova’nın galerileri andıran metro istasyonları

Yapımında 80 bin işçinin görev aldığı proje, sonunda 120'den fazla durağı ile dünyanın en büyük metro hattını ortaya çıkarır ve 15 Mayıs 1935 'te ilk kullanıma açılır. Günümüzde 12 değişik renkle tanımlanmış 12 hattın 11'i şehir dışından merkeze doğru planlanmıştır.

Moskova’nın galerileri andıran metro istasyonları

HER GÜN YAKLAŞIK 9 MİLYON YOLCU

1950 yılında gelişen metro sisteminde bağlantıların kolaylaşması için Stalin tarafından tasarlanan ortadaki çember hat, bütün hatların aktarmasını yapmaktadır. Stalin metro haritasının üstüne kahve fincanını koymuş ve bir çember çizip inşaatı başlatmıştır. Bu hat Stalin'in kahvesinin rengini temsilen kahverengidir.

Moskova’nın galerileri andıran metro istasyonları

Günümüzde devlet tarafından işletilmeye devam eden metro sürekli gelişmekte ve yeni duraklar eklenmektedir. 2017 itibari ile 203 durağı vardır ve toplam ray uzunluğu 339 kilometredir. Her gün yaklaşık 9 milyon yolcu metroyu kullanır. Bu Londra ve New York metrolarının günlük kullanım toplamlarından fazladır. 26 Aralık 2013 tarihinde 9,2 milyon yolcu ile en fazla yolcu taşıma rekorunu kırmıştır.

Moskova’nın galerileri andıran metro istasyonları

Sadece 3 hat Moskova nehrini köprüyle geçmekte onun dışındaki tüm sistem yer altındadır. Moskova metrosu' nun en derin istasyonu Park Pobedy'dir ve 84 metre derinliktedir. Bu ortalama 70 metrelere inen derinlik savaş dönemlerinde hem karargâh hem de sığınak olarak kullanılabilmesi için bilinçli olarak yapılmıştır.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN