Arama

Leonardo da Vinci'nin 20 tıp çizimi

1452 İtalya doğumlu olan Leonarda da Vinci, Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği tablolarıyla bilinir. Asıl adı Leonardo di ser Piero da Vinci olan büyük ressam Rönesans döneminde yaşamıştır. Leonardo da Vinci, hezarfen, döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. Birçok eseri ve yazı stiliyle kendisine has üslubu olan Da Vinci'nin tıp üzerine yaptığı çizimler de herkesi şaşırtmaya devam ediyor.

Leonardo 1452'de Floransa yakınlarındaki Vinci köyünde dünyaya geldi. Vinci adı, Vincio Irmağı kenarında yetişen sazdan geliyordu. Öyle ki gerek kodekslerinde, gerek Mona Lisa gibi yapıtlarında soyadını simgeleyen bu sazların girişik desenlerini kullanmıştır. 5-6 yaşındayken bir mimarın yanında çalışmış, ilk hesap, geometri ve yapı bilgilerini bu mimardan öğrenmiştir. 14-15 yaşlarındayken Verrocchio'nun çırağı olmuş, atölyesinde çalıştıktan sonra doğal fenomenlere olan ilgisi büyümüştür. 1472'de ise bağımsız çalışmaya başlamıştır.

Dükün sarayında matematikçi Pacioli ile tanıştı, Milano'nun Fransızlarca ele geçirilip düşürülmesine kadar 20 yıl ona hizmet etti. Mühendis, ressam ve yontucu olarak görev yaptı. Venedik'e geçen Leonardo, Türk hücumlarına karşı İzonzo tepelerinde istihkâmlar yapma görevini aldı. Sultan II. Beyazıt'a (1502) Boğaziçi için bir köprünün projesini gönderdi. 1506'da Milano'ya döndü, ilk büyük anatomi kitabını yzdı. 1515'de yorgun ama üretken olarak Fransa kralının davetini kabul eden yaşlı usta, son yıllarını Cloux'da geçirdi. Sağ elinin parmaklarına felç gelen Leonardo, resim ve heykeli bırakarak; park yapmak, sulama kanalları inşa ettirmek gibi eylemlerin plan projelerinde çalıştı. 2 Mayıs 1519'da vefat etti.

Çizimleri, düşünceleri ve icatları bizlere Leonardo da Vinci'nin iyi okullarda okuduğunu düşündürüyor olsa da aslında hiçbir zaman okula gitmedi ve tüm eğitimini evde aldı. Dünya üzerinde en fazla replikası yapılmış olan iki resim de (Mona Lisa ve The Last Supper -Son Akşam Yemeği) da Vinci tarafından çizildi. Elden ele dolaşma mevzusu uzun olan el yazmalarının bazıları 19. yüzyılın sonlarında bulundu, çevrildi ve yayımlandı. Kelimeleri duyduğu gibi yazdı, Latinceyi 40 yaşından sonra kendi çabasıyla öğrendi. Bu dildeki geometri, optik, fizik ve tıp kitaplarını okudu.

Leonardo, Harvey'den 100 yıl önce kanın dolaşımını keşfetti. Güncelerinde rastladığımız "Güneş hareket etmiyor" ifadesinde, Leonardo'nun, daha sonra Galileo'nun başını kiliseyle onca derde sokacak Kopernik kuramlarını önceden bulduğunu görürüz.

Leonardo da Vinci, ateşi evrendeki en büyük güç saymıştır ve asıl adı Lionardo'dur. İsmi hecelere ayrıldığında her hece ateş anlamına gelir. Şöyle ki: li-on-nar-do. 'Lion' ateş grubunun burcu, 'Nar' Arapça'da ateş, 'od' da yine Eski Türkçe'de ateş anlamındadır.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN