Arama

Kim tarafından inşa edildiği bilinmeyen dünyanın en ilginç yapıları

İnsanların dünyaya en büyük armağanı olan tarihi yapılar, geçmişten bugüne hafızanın da birer sembolüdür. Her inşanın mimarı da ortaya çıkardığı eseriyle tanınır. Ancak dünyada bazı yapılar vardır ki kim tarafından ve ne zaman yapıldığı hala gizemini koruyor. İşte, dünyanın dört bir yanından henüz kim tarafından inşa edildiği tespit edilemeyen yapılar...

  • 1
  • 85
Stonehenge / İngiltere
Stonehenge / İngiltere

Stonehenge çok eski ve yaşlı bir yapıdır. Yapılış tarihi ile ilgili net bir bilgi verilemese de taş devrinden kaldığı düşünülmektedir. Bir anda yapılmış bir anıt değildir. Ortalama 5 kademede yapılmıştır. Başlangıç tarihinin ise Neolitik taş devri olduğu düşünülmektedir. Ortalama 5000 yıl öncesinde yapılmış olan bu yapının o dönemde nasıl yapıldığı hala çözülememiştir.

Tamamı taşlardan ve kayalardan oluşan bir yapıdır. Bu nedenle ilk olarak doğru taşların bulunduğu ve bunun için detaylı araştırmalar yapıldığı düşünülmektedir. Her biri tonlarca ağırlıkta olan bu kayaların anıt bölgesine getirilmesi için özel aletlerin kullanıldığı ve nehirden geçirildiği bilinmektedir.

1994 yılında kayaların nasıl taşındığı ile ilgili birçok araştırma ve deney yapılmıştır. Bunların başında Julian Richards ve Mark Whitby'nin yaptığı deney gelmektedir. Bu deneyde iyice yağlanan kalasların üzerinden kaydırılan büyük kayalar kolaylıkla taşınabilmiştir. Deney bu yönü ile başarıya ulaşmıştır. İlk yapının da bu şekilde yapıldığı düşünülmektedir.

Çok eski yıllarda yapıldığı düşünülen bu yapının nasıl oluşturulduğu hala merak konusudur. Toplamda 30 adet büyük kayanın üst üste ve yan yana konması ile oluşturulan bu yapı İngiltere'nin sırrı hala çözülemeyen önemli bir yapılarından birisidir. Bir çember şeklinde dizilmiş olan bu kayaların insan gücü ile yapılmadığını savunan kişi sayısı da oldukça fazladır. Düzensiz ve karışık gibi görülen bu yapıda aslında önemli bir plan ve tasarım vardır.

Anıttaki tüm kayaların yerinin ayrı bir önemi bulunmaktadır. Astrolojik bir özelliği de bulunan bu anıtın yapım amacının da bu olduğu düşünülmektedir. Bazı bilim adamları bu yapının astrolojik bir yapı değil de dini bir mekân yani bir tapınak olduğunu savunmaktadırlar. Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilirken ayrıca oldukça dikkat çekici ve meşhur bir yapıdır. İngiltere'ye gelen her turistin gezip görmesi gereken yerlerden biridir. Gizemleri ve sırları hala çözülememiş olan Stonehenge anıtı ile ilgili yapılan araştırmalar hala sürmektedir.

  • 5
  • 85
Baalbek / Lübnan
Baalbek / Lübnan

Uzmanlarca "Dünyanın en görkemli tapınak şehri" olarak kabul edilen Baalbek kenti birçok medeniyete ev sahipliği yaptı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN