Arama

Karantina günleri için 1 tavsiye listesi

Sağlık Bakanlığı tarafından "Hayat Eve Sığar" sloganıyla hayata geçirilen "Evde Kal" çağrısı ile insanlar kişisel karantinalarını oluşturdu. Bu sayede hem kendilerini hem de çevresini güvence altına aldı. Sizler için, Fikriyat.com olarak, karantina günlerinde "1 tavsiye" listesi hazırladık. Siz "evde kalın" çünkü hayat eve de Fikriyat'a da sığar!

  • 1
  • 12
Bir Kitap: Öyle Geçer ki Zaman-Teoman Duralı Kitabı
Bir Kitap: Öyle Geçer ki Zaman-Teoman Duralı Kitabı

Öyle Geçer ki Zaman, Teoman Duralı'nın, bugüne dek gezip gördüğü yerler, okuyup araştırdığı konular üzerinden bir hakikat arayıcısının izlerini sürüyor. Anılarındaki capcanlı ayrıntılar, sarih ve berrak bir zihin örneği sergiliyor.

Zonguldak'ta geçen çocukluk yıllarından dayısı ile ettikleri muhabbetlere, hiçbir zaman sevemediği okul yıllarından dile olan merakına, Norveç'te kaptanlık hayalinden Kapalıçarşı'da geçen çalışma faslına kadar birçok hikâye ve olay... Duralı'nın kendine özgü üslubuyla Türk siyasetine damgasını vurmuş siyasetçilerle ilgili tespitler ve akademik ortama dair değiniler... Teoman Duralı Kitabı okuyucusunu, bir filozofun yerel ve evrensel dünyanın kültür atlasındaki devriâlemine ortak ediyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

  • 2
  • 12
Bir şiir: İsmet Özel- Münacaat
Bir şiir: İsmet Özel- Münacaat

Bu yaşa erdirdin beni, gençtim almadın canımı
ölmedim genç olarak, ölmedim beni leylak
büklümlerinin içten ve dışardan
sarmaladığı günlerde
bir zamandı
heves ettim gölgemi enginde yatan
o berrak sayfada gezindirsem diye
ölmedim, bir gençlik ölümü saklı kaldı bende.

  • 3
  • 12
Bir kelime: Vefa
Bir kelime: Vefa

Vefa, sevilen veya sevilmesi gereken kimselere verilen değerin bir nişanesidir, dostluk borcudur. Vefa, sözünün eri olmaktır, hatırlamaktır, iyiliği unutmamaktır, kendi sorumluluğunu hissetmektir. Vefa, Müslümanın en belirgin özelliklerindendir. Allah insanı, iman ve amel noktasından sözünü tutacak fıtratta yaratmıştır. Vefasızlık bu anlamda fıtrata ters düşmektir.

Vefa bir ahlak olabilir mi?

  • 4
  • 12
Bir yazı: Evimiz Gurbete Dönüşmesin
Bir yazı: Evimiz Gurbete Dönüşmesin

Komşuluk, sokak, hatta mahalle aradan çekilince, hepimizi güvenlik endişesi sardı. Artık emniyetli siteler tercih ediliyor. Demek ki komşu ve sokak, öncelikle itimat demekmiş. Bunu anladık. Salgın nedeniyle evi tekrar hatırladık. Çıktığımız evde bilgisayar, internet, tablet ve cep telefonu yoktu. Şimdi bol miktarda bulunuyor. Eski evimize geri döndük mü sahiden?

Evde hayat var. Bu kısa cümleyi farklı okuyor ve anlıyorum nedense. Bizde sofa ve avlunun bir diğer anlamı da hayattı. Her ikisi de mahremiyet demekti. Artık Batı'dan alınan balkonlara sahibiz. Buradan bakarsak, evlerimizde hayat yok, yaşam var. Yaşıyoruz işte.

Fikriyat'ın kıymetli yazarlarından İbrahim Tenekeci Evimiz Gurbete Dönüşmesin yazısının devamını okumak için tıklayın.

  • 5
  • 12
Bir etkinlik: Kur’an, meal ve aşr-ı şerif dinleyin
Bir etkinlik: Kur’an, meal ve aşr-ı şerif dinleyin

Koronavirüs nedeniyle evde kaldığımız bu günlerde manevi huzurunuzu sağlamak için gün içinde Kur'an dinleyebilir, öğrenebilirsiniz. Fikriyat.com'un Kur'an uygulamasından cüzlere, meallere ve dini podcastlere ulaşabilirsiniz. Fikriyat Kur'an-ı Kerim uygulamamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

Fikriyat Kur'an-ı Kerim uygulaması nasıl kullanılır?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN