Arama

Geçmişi yazan nesneler

İnsanlık tarihi, bizler bu dünyada izimizi bırakmak, hayranlık uyandırmak ve hayatımızı kolaylaştırmak için yeni şeyler yarattıkça yazıldı. British Museum'un eski yöneticilerinden Neil MacGregor'un eseri olan '100 Objede Dünya Tarihi'nde, ele aldığı nesnelerin hikâyesi geçmişin nasıl örüldüğünü anlatırken icatların şaşırtıcılığını, işlevselliğini ve kültürel katkılarını anlatıyor.

  • 1
  • 10
CLOVIS MIZRAK UCU
CLOVIS MIZRAK UCU

Bu küçük obje, ölümcül bir silahın esas işi gören kısmıdır. Taştan yapılmış ve bizler gibi modern bir insan tarafından 1300 yıldan uzun bir süre önce Arizona'da kaybedildi. Obje şu an, kuş tüyünden başlıklarla birlikte, British Museum'un Kuzey Amerika galerisindeki totem direklerinin yanında yer alan bir muhafazanın içinde yer alıyor.

  • 2
  • 10
RAMSES II HEYKELİ
RAMSES II HEYKELİ

Firavun'un II. Ramesses adlı eseri, onu, bir hükümdar, güçlü bir savaşçı ve yaşayan bir tanrı olarak göstermek için tasarlandı. Ramesse'de, Ramesses'in kültünün yüzyıllarca devam edeceği mortuş tapınağında dikilmiştir. Onun saltanatı sırasında, yıllık Nil nehri, Mısır'da iyi hasatlara ve refah dönemine yol açan ideal seviyelere ulaşmıştır. Ramesses, 66 yıllık hükümdarlığı sırasında 85 çocuğuyla birlikte birkaç kraliçeyi babasıyla paylaştı.

  • 3
  • 10
BUDDHA KAFASI
BUDDHA KAFASI

Buda'nın başı, aslen Java'da Borobudur'daki bir heykelden geliyor. Borobudur, Buda'nın yaklaşık 500 heykelini içeren dünyanın en büyük Budist anıtlarından biridir. Anıt, MS 780 ile 840 arasında, kozmosun tekerlek şeklinde bir sembolü olan bir mandalaya benzemek için inşa edildi.

  • 4
  • 10
ARAP BRONZ ELİ
ARAP BRONZ ELİ

Bu bronz el, İslamiyet öncesi Yemen'de bir tapınakta tanrı Talab Riyam'a bir teklif olarak verildi. Sağ el geleneksel olarak iyi şansın bir simgesiydi ve eldeki bir yazıtın refah karşılığında sunulduğunu gösteriyor. Elin parçaları çok gerçekçi ve onu adanmış olan Wahab Talab üzerinde modellenmiş olabilir. Wahab'ın tanrıyla bir ismini paylaşması, onun önemli bir statü sahibi olduğunu gösterir.

  • 5
  • 10
KARUN’UN ALTIN PARASI
KARUN’UN ALTIN PARASI

"Karun kadar zengin" bu tasvir, yüzyıllar sonra hala "zengin olmanın hızlı yolu" olarak yatırım reklamcılığında kullanılan bir deyiş olarak kullanıldı. Karun bugünkü Türkiye'nin batısında hüküm süren bir kraldı. Krallığıyla Liday, 3000 yıl önce Ortadoğu'da ortaya çıkan yeni güçler arasındaydı ve paralar da Lidya uygarlığını ve Karun'nu zengin eden orijinal paralardan bazıları. Bu obje, sonunda başlı başına bir güç haline gelecek olan bir obje türünün örneği: Madeni para.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN