Arama

Endülüs'ün incisi: El Hamra Sarayı

Dünyanın yedi harikasından biri olan ve İslam medeniyetinin ulaştığı en üst seviyeyi temsil eden yapılardan biri olan El Hamra, Binbir Gece Masalları'ndaki gerçeküstü saraylara benzetiliyor. Dünyanın başka hiçbir yerinde Allah adını bu kadar çok zikreden sütun, kemer, kubbe, tavan, kapı ve duvara sahip saray bulunmaz.

Endülüs’ün incisi: El Hamra Sarayı

İslam medeniyetinin ulaştığı en üst seviyeyi temsil eden yapılardan biri olan El Hamra, dünyada insan eliyle yapılmış en büyük eserlerden. İspanya'nın Grana'da şehrinin merkezinde yer alan sarayın temelleri, Endülüs Emevilerinin devamı olan Beni Ahmer Sultanlığı döneminde atıldı.

Endülüs’ün incisi: El Hamra Sarayı

Arapça'da "Kırmızı Saray" anlamına gelen El Hamra, Granada, İspanya'da bulunur. El Hamra, ismini ise duvarlarının kırmızılığından dolayı alır. Bu saray, tüm şehri ayakları altına alabilecek stratejik bir noktada konuşlandırıldı.

Endülüs’ün incisi: El Hamra Sarayı

Nasriler Devleti'nin kurucusu Muhammed Bin Ahmer'in isteğiyle, 1232 yılında temeli atıldı. Nasrililerin bölgedeki hâkimiyeti süresince ise El Hamra Sarayı daha da büyütüldü.

Endülüs’ün incisi: El Hamra Sarayı

Şehirler Hristiyan işgaliyle ve katledilen Müslümanlarla doluyken bile sarayın yapımının durmadı.

Endülüs’ün incisi: El Hamra Sarayı

El Hamra Sarayı, önceden tespit edilmiş bir plana göre yapılmayıp çeşitli ihtiyaçlar, emirlerin şahsi zevkleri gibi çeşitli hususlar sarayın değişik biçimde gelişmesine sebep oldu.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN