Arama

Dünyanın Yeni 7 Harikasını biliyor muyuz?

Dünya üzerinde, antik dönem içerisinde insan eliyle yapılmış birçok eser bulunuyor. Kimi mimarisiyle, kimi olağanüstü teknikleriyle, kimi ise gizli kalmış sırlarıyla birbirinden ilginç detaylar barındırıyor. Bundan 11 yıl önce bugün, Portekiz'in başkenti Lizbon'da "Dünyanın Yeni 7 Harikası" ilân edildi. Peki, o listede hangi eserlerin olduğunu biliyor muyuz?

 • 1
 • 7
PETRA ANTİK KENTİ
PETRA ANTİK KENTİ

Ürdün'de yer alan Petra Antik Kenti'nin geçmişi MÖ 400 yılına dayanıyor. Petra Antik Kenti, MÖ 400 ila MS 106 yılları arasında Nebatilerin başkentiydi. Nebatiler, Fırat ırmağından Kızıldeniz'e değin uzanan ve Suriye ile Arabistan arasındaki sınır bölgesini de kapsayan halktı. Deprem ve ekonomik sıkıntılar ortaya çıkınca, Petra ışıltısını kaybedip zaman içinde unutuldu.

Gizemli bir şekilde yüzyıllarca unutulan Petra Antik Kenti, 1812 yılında İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından tekrar keşfedildi.

100 kilometre alana yayılan Petra Antik Kenti'nin ilk yapım amacı halen sırrını koruyor. Ancak son araştırmalar Petra'daki El-Hazne altında gizli bir bölüm olduğunu, burada kral mezarlarının yer aldığını kesin bir biçimde ortaya koydu.

Petra Antik Kent'teki tiyatro, tapınak, yerleşim alanı gibi tüm yapılar kireç taşından oyma olarak inşa edilmiştir. Blok kaya parçalarına oyulan tapınak, amfi tiyatro, mezarlar ve rölyefler Petra Antik Kenti'nin karakteristik özellikleridir.

2007 yılında açıklanan Dünyanın Yeni Yedi Harikası listesinde, Petra Antik Kenti de yer aldı. Petra Antik Kenti, 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültürel Mirası listesinde koruma altında bulunuyor.

 • 2
 • 7
ÇİN SEDDİ
ÇİN SEDDİ

Mimari açıdan hayranlık uyandıran en büyük yapılardan biri olan ve "Dünyanın Ejderhası" olarak adlandırılan Çin Seddi'nin yapımına MÖ 221 yılında başlandı ve MS 17'inci yüzyıla kadar Çinliler tarafından inşası sürdürüldü.

İnşası sırasında 3 milyona yakın işçinin çalıştırıldığı bu savunma duvarı, toplam 8 bin 851 kilometre uzunluğuyla Pasifik Okyanusundan Orta Asya'ya kadar uzanır.

Dünyanın en uzun abidesi olan bu devasa yapı, Çin'i Moğol saldırılarından koruma amacıyla inşa edildi. İnsan eliyle bugüne dek yapılmış en büyük ve yapı olan Çin Seddi'nin uzaydan dahi görülebildiği iddia ediliyor ve yapımında binlerce kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Bu şaheser 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak seçildi ve UNESCO tarafından da dünya mirasları listesine kabul edildi.

 • 3
 • 7
TAC MAHAL
TAC MAHAL

Hindistan'ın Agra şehrinde 17'inci yüzyılda inşa edilen Tac Mahal, İslâm türbe mimarisinin en nadide eseri. Müstesna bir durum arz eden mimari olgunluğu ve eşsiz güzelliğiyle Tac Mahal, dünya üzerinde inşa edilmiş eserlerin en muhteşem örneklerinden biridir.

Tac Mahal, Babür İmparatorluğu'nun altıncı hükümdarı Şah Cihan'ın, büyük bir sevgiyle bağlı olduğu eşi Ercümend Bânû Begüm'ün 17 Zilkade 1040 (17 Haziran 1631) tarihinde genç yaşta vefatının ardından inşa edildi.

Türbenin Ocak 1632'de başlayan inşası, yirmi iki yıl sürdü; çevre düzenlemesi ve diğer bölümleriyle birlikte tamamlanması 1654 yılında mümkün oldu. Kaynaklarda Şah Cihan'ın "nâyâb, latif, acayip ve garip" bir eser yaptırmayı amaç edindiği yazılır.

Dünyanın dört bir yanından birçok mimar Tac Mahal'i inşa etmek için birbirleriyle yarıştı. Tüm projeler incelendi, ancak içlerinden birinin estetik mimarisi, diğer eserlerin önüne geçti. O eser, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi mimarı Mimar Sinan'ın öğrencisi Muhammed İsa Efendi (Üstâd Îsâ)'nindi.

Muhammed Îsâ Efendi, Osmanlı asıllı bir mimarın öncülüğündeki heyet tarafından hazırlanan plân ve maketler, Şah Cihan'ın direktifleriyle binaya aksettirildi. Tac Mahal'in kubbesinin inşası için, yine kubbe üstâdı olarak tanınan Mimar Sinan'ın öğrencilerinden, İstanbullu İsmail Efendi çağrılmıştı. Ana türbe binası ve külliyenin diğer bölümlerinde bulunan ayetler, Osmanlı tebaasından olduğu bilinen Hattat Settâr Han tarafından yazıldı.

Yapıya şekil veren aslında Şah Cihan'ın bizzat kendisiydi. Kaynaklara göre inşasında 20 bin kişi görev yaptı. Kemer araları, kitabeler ve sandukaların üzeri zümrüt, yakut, pırlanta, iri inciler ve diğer kıymetli taşlarla bezelidir.

2007 yılında açıklanan Dünyanın Yeni Yedi Harikası listesinde yer alan Tac Mahal, her yıl 3 milyon turist tarafından ziyaret ediliyor.

 • 4
 • 7
MACHU PICCHU
MACHU PICCHU

İnka İmparatoru Pachacutec Yupanqui, 15'inci yüzyılda Machu Picchu yani "Eski Dağ" olarak bilinen dağda, bulutlar içinde bir şehir inşa ettirdi. Bu muhteşem yerleşim merkezi And platosundan başlayarak balta girmemiş Amazon ormanlarının Urubamba Nehrine kadar uzanıyordu.

İspanyol istilacılar, 1532 yılında buraları işgal ederken, sık dağlar arasında kalan bu şehir, istilacılar tarafından fark edilmedi ve bu sayede zarar görmedi.

Machu Picchu 200'den fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapıdan oluşur. Şehrin 3 bin basamağı bugün hâӀâ oldukça iyi durumdadır.

İnkalar tarafından çiçek hastalığı salgınından dolayı terkedilen Machu Picchu, İspanyolların İnka İmparatorluğunu ele geçirmelerinden sonra üç yüz yıl boyunca "kayıp" olarak kaldı ve 1911 yılında Hiram Bingham tarafından tekrar bulundu.

2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak seçilen Machu Picchu'yu, 2024 yılında 5,8 milyondan fazla kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Machu Picchu'da ziyaretçiler, değişen hava basıncına karşı uyarılıyor ve yüksek rakımdan kaynaklanan, baş dönmesi, sindirim yavaşlaması ve halsizlik sorunlarına karşı duyarlı olmaları isteniyor. Kentteki otellerde de nefes almakta yaşanan zorluklar nedeniyle ücretsiz oksijen servisi yapılıyor.

 • 5
 • 7
ROMA KOLEZYUMU
ROMA KOLEZYUMU

Roma şehrinin merkezinde bulunan bu muhteşem amfi tiyatro başarılı lejyonerlerin ve Roma İmparatorluğu'nun onuruna inşa edildi. Komutan Vespasianus tarafından MS 72 yılında inşası başlatılan Kolezyum, MS 80 yılında Titus döneminde tamamlandı.

İmparatorlar, burada Roma halkını eğlendirmek için, daha çok da kendi eğlenceleri için gladyatör dövüşleri düzenlerdi. Bunlardan başka pek çok halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı, infazlar, meşhur savaşların yeniden canlandırılması, klasik mitolojiye dayanan dramalar olurdu.

Bu arenanın sadece açılışında 5 bin hayvan öldürüldü. Tahminen o günden beri de, Kolezyum'da yaklaşık 1 milyon insan ve hayvan hayatını kaybetti.

2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak seçilen Kolezyum, bugün Roma'nın en çok turist çeken eserlerinden biri.

 • 6
 • 7
CHICHEN ITZA PİRAMİDİ
CHICHEN ITZA PİRAMİDİ

Chichen Itza, Meksika'nın Yucatán Yarımadası'nda, Valladolid ve Mérida arasında yer alan, Kristof Kolomb öncesi dönemde kurulmuş bir İtza Maya kentiydi. Maya medeniyetinin ekonomik ve politik merkezi olarak hizmet vermiş en meşhur Maya tapınak sitesiydi.

Chichen-Itza'daki El Castillo (kale) adıyla tanınan Kukulkan (Kukuul Kaan) Piramidi, 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak seçildi.

Mayalar, bu piramidi astronomi ve matematik bilgilerini ortaya koymak istercesine belirli bir sistemle inşa etmişlerdi. Dört cephesinin her birinde 91 basamak yer alması, böylece 4x91'le bulunan 364 sayısına en tepedeki düzlüğün (1) de eklendiğinde, yıldaki günlerin sayısı olan 365'i işaret etmesi bu örneklerin ilkidir.

Ayrıca, piramidi öyle bir konumlandırmışlardı ki, ilkbahar ve sonbahar ekinokslarının gerçekleştiği günlerde, piramide gelen güneş ışıkları, merdiven basamaklarının dibinde bulunan iki yılan başı yontusu sayesinde S'ler çizen bir gövde uzantısı oluşacak şekilde gölgeler oluşturur. İki başlı bu yılan, Kukulkan adıyla bilinen ilah tüylü yılandır. Yılanın bir özelliği vücudunun gökcisimlerinin yörüngeleri şeklini alabilmesi, S'ler çizebilmesidir.

Piramidi, inandıkları yeraltı âlemi katları sayısı gibi, 9 farklı düzey halinde düzenlemişlerdi ve piramidin tepesinden bakıldığında kentteki tüm yapılar görülebiliyordu.

 • 7
 • 7
KURTARICI İSA HEYKELİ
KURTARICI İSA HEYKELİ

Kurtarıcı İsa Heykeli, Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alıyor. Şehrin en önemli sembolü olan bu heykel, 1922'de Brezilya'nın kuruluşunun yüzüncü yılı şerefine başlatıldı ve 12 Ekim 1931'de resmi törenle açıldı.

Bu devasa heykel 30 metre yüksekliğinde ve 8 metre yükseklikteki bir kaide üzerinde duruyor. Toplam ağırlığı 635 tondur. Yalnızca başı 3,75 metre yüksekliğindedir ve 30 ton ağırlığındadır. Açılmış kollarının genişliği ise 28 metredir.

Kurtarıcı İsa Heykeli projesini, Heitor Silva Costa tasarladı, Fransız heykeltıraş Paul Landowski ise, 5 yıl içerisinde hayata geçirdi. Yapımında inşaat malzemesi olarak beton, üzerinde katman olarak da sabun taşı (talk) kullanıldı.

2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak seçilen Kurtarıcı İsa Heykelini, bugün yılda 1 milyon kadar turist ziyaret ediyor.

Fikriyat

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN