Arama

Dünyanın ilk kitap kasabası

Kitap, ilgilisi için çok farklı anlamları içinde barındırır. Kitabın eski ya da yeni olması, cildinin yapısı, kelimeleri sayfadaki düzeni bir kitapsever için belirleyici unsurlardır. Mutlaka her kitapsever, kitaplarla dolu bir oda ya da ev hayal eder. Kimisi de küçük bir kitapçı dükkânı açıp misafirleriyle kitaplarını paylaşmayı diler. Dünyada öyle bir yer var ki tüm kitapseverlerin hayallerini süsleyecek nitelikte. Terkedilmiş bir kasabaya miras için giden bir adamın kitapçı dükkanı açmasıyla başlayan bir öykü. İşte, dünyanın ilk kitap kasabası…

  • 1
  • 26
DÜNYANIN İLK KİTAP KASABASI
DÜNYANIN İLK KİTAP KASABASI

Galler ve İngiltere arasındaki sınırda, İkinci Dünya Savaşı'nı izleyen kırsal uçuşa karşı rol modeliyle ünlü rahat tepelerle çevrili küçük bir kasaba var. Hay-on-Wye kasabası.

Hay-on-Wye, hayalet bir kasaba haline gelen bir tarım kasabasıydı.

Buradaki kasabalılar, Avrupa'nın diğer birçok yerinde olduğu gibi daha iyi bir iş ve daha iyi bir yaşam için kırsal kesimden ayrılarak kentsel alanlara taşındı.

Ancak, Richard Booth, Oxford Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra amcasından kalan mirasıyla doğduğu kasabayı yeniden canlandırmak için geri döndü. Artık işler farklı gidecekti.

60'lı yılların sonlarında Booth, ABD'ye bir gezi yaptı. O zamanlar her yerde kapatılan birçok kitapçıda bulduğu binlerce kitabı kasabasına getirdi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN