Arama

Dünyada en çok ziyaret edilen yerler

Dünya, dünden bugüne gelişimi ve dönüşümü devam eden bir canlı mekanizma gibidir. Üzerinde barındırdığı her canlı ona bir şey katar. Özellikle insan, dünyaya somut örnekleriyle imzasını atar. Bu somut örnekler milyonlarca insan tarafından merak edilir ve turizmi oluşturur. Doğanın da kendine ait güzellikleri insandan geri kalmadan turizmde yerini ayırır. İşte, dünyada en çok ziyaret edilen yerler…

 • 1
 • 91
Times Meydanı - New York, ABD
Times Meydanı - New York, ABD

Yıllık Ziyaretçi: 39 milyon 200 bin
En çok ziyaretçi çeken sezonu: Ocak-Mart, Haziran-Ağustos

Meydanın ilk adı Longacre Meydanı'ydı. Ünlü gazete The New York Times genel merkezinin buraya taşınmasıyla birlikte şimdiki ismini almıştır. New York'ta bulunan en kapsamlı metro durağı da bu meydandadır. 11 farklı metro hattı bu duraktan geçiyor. Meydana çıkan bazı yollar araç trafiğine kapatılmıştır ve sadece yayalara açıktır. Meydan son yapılan değişikliklerle smoke free denilen alan olarak ilan edilmiştir. Yani burada sigara içilmiyor. Times Meydanı'nın hemen hemen her köşesinde süper kahraman kıyafetleri giymiş maskotlar görebilirsiniz. 1 dolar para vererek birlikte fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Manhattan, New York'un en çok rağbet gören yeridir. Cadde boyunca dünyanın en ünlü markalarının mağazalarını görmek mümkün. Meydandan günde 350.000'e yakın kişinin geçtiği düşünülüyor.

 • 2
 • 91
Central Park - New York, ABD
Central Park - New York, ABD

Yıllık Ziyaretçi: 37 milyon 500 bin
En çok ziyaretçi çeken sezonu: Ocak-Mart, Haziran-Ağustos

Central Park ilk olarak 1857 yılında açılmıştır. 1975 yılına kadar bu büyük park içerisinde bir şehir maratonu da yapılıyordu. Park 3.41 kilometrekare büyüklüğünde yani 341 hektar. Parkın içerisinde 2.6 hektar büyüklüğünde Central Park Hayvanat Bahçesi bulunmaktadır. 1860larda yapımına başlanan hayvanat bahçesi 1934'te yeniden dekore edilmiş, 1980'li yıllarda da tekrar bir dekorasyon geçirmiş ve 1988'de yeniden açılmış. Metropolitan Museum of Art isimli sanat müzesi de parkın hemen yakınında bulunmaktadır. Antik Mısır ve Avrupalı usta sanatçıların eserleri burada sergilenmektedir. Park içerisinde 26.000 civarında ağaç vardır. 9.000 civarında da bank parkta dinlenmek isteyenlerin hizmetinde. Parkta 26 futbol, basketbol sahası, 30 tenis kortu, 21 oyun sahası ve yazın havuza dönüştürülen bir buz pistine sahip.

 • 3
 • 91
Union Station - Washington D.C., ABD
Union Station - Washington D.C., ABD

Yıllık Ziyaretçi: 32 milyon 850 bin
En çok ziyaretçi çeken sezonu: Mart-Haziran
Açılış tarihi: 27 Ekim 1907.

Union İstasyonu, Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington, DC'de bulunan bir tren istasyonudur. İstasyon, 1907 yılında tamamlanmıştır.

 • 4
 • 91
Niagara Şelaleleri - ABD
Niagara Şelaleleri - ABD

Yıllık Ziyaretçi: 22 milyon 500 bin
En çok ziyaretçi çeken sezonu: Haziran-Ağustos

Niagara Şelaleleri Kuzey Amerika'nın doğusunda, ABD ile Kanada sınırı arasında, Niagara Nehri'nin üzerinde bulunur. 3 büyük şelaleden oluşur. Horseshoe bunların en büyükleridir. American Falls ve Bridal Veils Fall diğer iki küçük şelalelerdir. Niagara Şelalesi'nden yarım dakikada 168.000 metreküp su akar.

 • 5
 • 91
Grand Central Terminal - New York, ABD
Grand Central Terminal - New York, ABD

Yıllık Ziyaretçi: 21 milyon 600 bin
En çok ziyaretçi çeken sezonu: Ocak-Mart

Yaklaşık 130 yıllık bir geçmişi olan bu canlı "müze", yolculuğunun ilk adımlarını 1871 yılında dönemin nakliye işleriyle ilgilenen en ünlü isimlerinden Cornelius Vanderbilt sayesinde atmaya başlamış. İlk yıllarında, raylarının üzerinde buharlı lokomotifler sefer yapıyormuş. 1902 yılında 17 kişinin ölümü ve 38 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan talihsiz bir tren kazası yaşanmış ve kazanın ardından uzun süre terminal işletilmemiş.
Nihayet 1913 yılında, günümüze kadar varlığını ve güzelliğini korumayı başarmış olan Grand Central Terminal binası, 150 bin kişinin katılımıyla düzenlenen şaşalı bir açılış töreniyle yeniden hizmet vermeye başlamış.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN