Arama

Bilimsel, sanatsal, kültürel materyallerle Cezeri'nin makineleri

"Dünyanın ilk robotlarını 8 yüz yıl önce Anadolu'da icat eden mekanik biliminin babası Cezeri'nin yüzyıllar sonra yeniden canlanan makineleri ve gelecek kuşaklara ilham veren hikayesi…"

Anadolu'nun on binlerce yıllık tarihinin belki de en kaotik dönemlerinden birinde kurulan sıra dışı bir devlet: Artuklular. Selçukluların, Eyyubilerin, Haçlıların, Bizans'ın ve Diğer Anadolu Türk beyliklerinin amansız bir hakimiyet mücadelesine girdiği dönemde, bilim sanat, teknoloji ve şehirleşmeyi hiç elden bırakmayan bu devletin dahi mühendisi, günümüz bilimine ilham kaynağı olmaya geliyor. 15 Şubat tarihinde Uniq Expo'da "Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi" açılıyor.

  • 1
  • 13
“TARİHİNE BAK, GELECEĞİ YAZ!”
“TARİHİNE BAK, GELECEĞİ YAZ!”

"Tarihine bak, geleceği yaz!" ilkesinden hareketle hazırlanan sergi, Cezeri'nin kendinden öncekilerden devraldığı ve kendinden sonrakilere benzersiz bir katkıyla devrettiği o muhteşem teknik ve bilimsel mirası dönemin kültürel atmosferini de yansıtacak şekilde ziyaretçilere ulaştıracak.

  • 2
  • 13
MÜZE 15 ŞUBAT’TA AÇILIYOR
MÜZE 15 ŞUBAT’TA AÇILIYOR

Hem büyük mühendis Cezeri'nin olağanüstü makineleri hem de bilim ve teknoloji tarihinin kilometre taşları olarak değerlendirilebilecek gelişmeler, İstanbul Cezeri Müzesi'nin girişimiyle 15 Şubat- 30 Haziran 2019 tarihlerinde Uniq Expo'da olacak.

  • 3
  • 13
BİLİMSEL, SANATSAL VE KÜLTÜREL MATERYALLERLE EŞSİZ BİR SERGİ
BİLİMSEL, SANATSAL VE KÜLTÜREL MATERYALLERLE EŞSİZ BİR SERGİ

Ziyaretçiler, Şubat'tan Haziran sonuna kadar devam edecek sergide; Cezeri'nin makinelerinin orijinal rekonstrüksiyonlarını, Cezeri'nin makinelerinin ölçekli ve/veya yeniden yorumlu interaktif rekonstrüksiyonlarını, Cezeri'nin makinelerinde yer alan bazı iç düzeneklerin müstakil rekonstrüksiyonlarını, Cezeri'nin bazı makinelerinin modellerini, mekanik prensipleri anlatan interaktif düzeneklerini, Cezeri öncesi mekanik tarihine ait düzeneklerini, Cezeri sonrası mekanik tarihine ait düzeneklerini, mimari unsur replikalarını, kültürel nesne replikalarını, teknolojik nesne replikalarını, çeşitli balmumu heykelleri, pek çok interaktif dijital demonstrasyonu, özenle hazırlanmış interaktif holografik demonstrasyonları, seyirlik dijital video demonstrasyonları ve sayısız yansıtmalı, baskılı ve sıvamalı tarihsel ve bilimsel posteri görebilecekler.

  • 4
  • 13
REKONSTRÜKSİYONLAR
REKONSTRÜKSİYONLAR

Serginin içerisinde Cezeri'nin makinelerinin orijinal rekonstrüksiyonları olmak üzere; Cezeri'nin makinelerinde yer alan bazı iç düzeneklerin müstakil rekonstrüksiyonları, Cezeri'nin makinelerinin ölçekli ve/veya yeniden yorumlu interaktif rekonstrüksiyonları ve Cezeri'nin bazı makinelerinin modelleri yer alacak.

  • 5
  • 13
HARİKALAR KİTABI
HARİKALAR KİTABI

Harikalar Kitabı', mühendislik uygulamalarıyla ilgili olarak bugüne ulaşan en eski el yazmalarından biri olarak kabul ediliyor. Bu eşsiz kitapta, ilk insansı robotlardan krank miline teknoloji devriminin öncü aletleri yer alıyor. Renkli resimleri ve anlatım tarzıyla başlı başına sanat eseri olan bu kitap sergide görücüye çıkacak.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN