Arama

Abd’nin iliklerine işleyen kini

Lewis Hine'nin Ellis adasında çektiği işçi fotoğrafları, işçi sınıfının, çalışan çocukların ve o dönemde yaşanan insani dramın tanıkları olur. Chicago Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi'nde sosyoloji eğitimi görür. 1905 yılında New York'ta Ellis adasını ziyaret eder ve orada yaşayan binlerce göçmenin yaşamını fotoğraflar.

Abd’nin iliklerine işleyen kini

Kısa bir süre sonra Hine, Çocuk İşçiler Ulusal Komitesi fotoğrafçısı olur ve ABD'deki çocuk işçilerin durumunu, çalışma koşullarını incelemekle görevlendirilir.

Abd’nin iliklerine işleyen kini

Fotoğraflar, fotoğrafını çektikleri insanlarla ilişkilerinin kaydı haline gelir ve fotoğrafı çekilen insanların tepkisi onları analiz ederken kullanılan başlıca kanıt haline gelir.

Abd’nin iliklerine işleyen kini

Sosyologlar, bir sosyal yapıya girmeye çalışırken karşılaştıkları güçlüklerin, o yapıyı ele verdiğini ya da görünür kıldığını düşündükleri durumlarda bu olanaktan yararlanırlar.

Abd’nin iliklerine işleyen kini

"Fotoğrafçılar da en az sosyologlar ya da kültür yorumcuları kadar, yeni toplumsal sınıfların yükselişine ya da toplumda unutulan gruplara dikkat çekme konusunda hassastırlar.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN