Arama

38. İstanbul Film Festivali'nin kaçırılmaması gereken filmleri

İKSV'nin düzenlediği 38. İstanbul Film Festivali, bu yıl 5-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalde Berlin Film Festivali'nin ödüllü yapımları ve ölümünün 20'nci yılında anılacak Stanley Kubrick'in tüm filmlerinin yer aldığı Başyapıt Fabrikası: Kubrick bölümü dikkat çekiyor. Peki, 5-16 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan 38. İstanbul Film Festivali programında kaçırılmaması gereken filmler hangileri?

  • 1
  • 13
SİNEMADA İNSAN HAKLARI:
SİNEMADA İNSAN HAKLARI:

DÜNYA YANARKEN NE YAPACAKSIN?/ WHAT YOU GONNA DO WHEN THE WORLD'S ON FIRE?
Yönetmen: Roberto Minervini

Bir önceki sarsıcı belgeseli Ötekiler'i festivalde seyrettiğimiz Roberto Minervini kamerasını yeniden Louisiana'ya, ancak bu kez 2017'deki protestoların sarmaladığı New Orleans'ın siyah topluluğuna çeviriyor.

Farklı nesillerden bir bar sahibi, iki erkek kardeş ve Müslüman bir aktivistin günlük yaşamlarına odaklanan belgesel, Amerikan Rüyası'nın diğer yüzünü gözler önüne sererken, muhteşem siyah-beyaz kadrajlarıyla hikâyelerini anlattığı yüzlerin zorlu ve acımasız hayatlarını şiirsel bir görsellikle perdeye taşıyor. ABD'de ırklar arası ilişkilerin iyiden iyiye gerildiği bir dönemde Minervini'nin filmi yadsınamaz meselelere parmak basarken kenara itilmişlerin seslerini izleyiciye ulaştırıyor.

İtalya, ABD, Fransa
Siyah-Beyaz, 123'
İngilizce; Türkçe altyazılı

Oyuncular: Katılanlar With: Judy Hill, Dorothy Hill,
Michael Nelson, Ronaldo King, Titus Turner, Ashley King, Kevin Goodman

NEREDE İZLERİM?

11 Nisan Perşembe, 16:00 - Beyoğlu
12 Nisan Cuma, 19:00 - Cinemaximum City's 3
13 Nisan Cumartesi, 13:30 – Kadıköy

  • 2
  • 13
ULUSLARARASI YARIŞMA:
ULUSLARARASI YARIŞMA:

CANIM / DELBAND / BELOVED
Yönetmen: Yaser Talebi

İran'dan hayatın ve toplumsal kuralların altından yaşam enerjisiyle kalkmasını bilen 80 yaşındaki Firuze'nin destansı portresi...

İran'da Elburz Dağları'nda yaşayan Firuze, 9 yaşındayken babasını kaybetmiş ve hayatın zorluklarıyla erken tanışmış. Çocukluğunu yaşayamadan ev işlerine bir yetişkin gibi koşturmuş ve annesine yardım etmiş. Henüz 14 yaşındayken de kendisinden yaşça büyük bir çobanla evlendirilmiş. O gün bugündür dağlarda, zor doğa koşullarında yaşıyor Firuze. Fakat 80 yaşına varan bu bilge kadının hayata bakışında cesaret verici müthiş bir taraf var. Başına gelenlere rağmen hayatı sevmek ve yaşamaktan vazgeçmemek konusunda önemli bir ders veriyor. IDFA başta olmak üzere birçok önemli uluslararası belgesel festivalinde izleyiciyle buluşan Canım, tanıdık bir hikâye anlatırken bizleri cesareti ve gücü eşsiz bir kadınla tanıştırıyor.

İran, 2018, Renkli, 63'
Farsça; Türkçe, İngilizce Altyazılı

NEREDE İZLERİM?

9 Nisan Salı, 21:30 - Beyoğlu / Film ekibinin katılımıyla…
10 Nisan Çarşamba 16:00 - Cinemaximum City's 7
11 Nisan Perşembe 11:00 – Rex

  • 3
  • 13
AĞAÇLARDAN BAHSETMEK - TALKING ABOUT TREES
AĞAÇLARDAN BAHSETMEK - TALKING ABOUT TREES

Yönetmen: Suhaib Gasmelbari

2019 Berlin Film Festivali'nin Panorama bölümünde dünya prömiyerini yapan ve festivalden En İyi Belgesel Ödülü ile dönen Suhaib Gasmelbari'nin Ağaçlardan Bahsetmek filmi, İstanbul Film Festivali'nin dikkat çeken yapımları arasında yer alıyor. Uzun yıllar sürgünde kalan dört arkadaş olan "Sudan Sinema Kulübü"nün yegâne üyeleri İbrahim, Süleyman, Manar ve Altayib, Sudan'a sinemayı yeniden getirmek için bir araya geliyorlar. Bu dört arkadaşın zamanında yarattıkları, kaybolan ya da geriye kalan görüntülerle Sudan'ın tüm yüzleri ortaya çıkıyor.

"Sudan Sinema Kulübü"nün yegâne üyeleri İbrahim, Süleyman, Manar ve Altayib. 45 yıldır arkadaşlar, idealistler ve son derece insancıllar. Uzun yıllar sürgünde ülkelerinden ve birbirlerinden ayrı kaldıktan sonra eski bir hayallerine can verebilmek için yeniden bir araya geliyorlar: eski filmleri toplamak ve eski salonu ayağa kaldırarak Sudan'a sinemayı yeniden getirmek. Bu hayatta bir iz bırakabilmek ve sinema sevgisini aşılamakta kararlılar. Zamanında yarattıkları, kaybolan ya da geriye kalan görüntülerle memleketlerinin güzel ve feci yüzleri ortaya çıkıyor. Berlin Film Festivali Panorama bölümünde dünya prömiyerini yapan Ağaçlardan Bahsetmek'in yüreğinde hayaller, sanat, dostluk, dayanışma, eski mektuplar ve geçmişin hayaletleri yatıyor.

Sudan, Fransa, Çad, 2019
Renkli, 90'
Arapça; Türkçe, İngilizce Altyazılı
Oyuncular: Katılanlar With: Ibrahim Shaddad,
Suleiman Ibrahim, Manar Al Hilo, Altayeb Mahdi

NEREDE İZLERİM?

12 Nisan Cuma 19:00 - Beyoğlu
15 Nisan Pazartesi 11:00 - Cinemaximum City's 7
16 Nisan Salı 11:00 – Kadıköy

  • 4
  • 13
GALALAR:
GALALAR:

GRETA
Yönetmen: Neil Jordan

İrlandalı usta Neil Jordan 2012'den bu yana çektiği ilk filminde başrolleri Isabelle Huppert ile Chloë Grace Moretz paylaşıyor. New York'ta yaşayan genç Frances, metroda bulduğu bir çantanın izini sürerek altmış yaşlarındaki Greta'ya ulaşır. İki kadın kısa zamanda arkadaş olurlar ancak Frances bir süre sonra bu ilişkide bir tuhaflık olduğunu sezmeye başlar. İrlandalı usta Neil Jordan'ın 2012 tarihli Bir Vampir Hikâyesi'nden (Byzantium) bu yana çektiği ilk film olan Greta, korku sineması referanslarıyla ve Isabelle Huppert'in performansıyla kültleşme potansiyeline sahip bir film.

ABD, İrlanda, 2018
Renkli 98'
İngilizce; Türkçe altyazılı
Oyuncular: Isabelle Huppert, Chloe Grace Moretz,
Maika Monroe, Colm Feore, Stephen Rea

NEREDE İZLERİM?

5 Nisan Cuma 21:30 - Cinemaximum City's 7
5 Nisan Cuma 21:30 - Cinemaximum Zorlu Center
15 Nisan Pazartesi 19:00 - Atlas
15 Nisan Pazartesi 21:30 – Rexx

  • 5
  • 13
DESTROYER
DESTROYER

Yönetmen: Karyn Kusama

Nicole Kidman'lı bir polisiye. Kidman'ın bir dedektifi canlandırdığı hesaplaşma öyküsü gerçek bir hikâyeye dayanıyor.

Jennifer's Body ve Aeon Flux ile tanıdığımız, Karyn Kusama'nın son filmi, başrolünü Nicole Kidman'ın üstlendiği bir polisiye. Kidman'ın canlandırdığı Los Angeles'lı polis Erin, yıllar önce sızdığı bir çetenin lideri yeniden ortaya çıkınca bu eski vakaya dönmek zorunda kalır. Bu suç örgütünü baştan ele alırken Erin'in bir yandan da kendi geçmişini deşmesi gerekecektir. Kara film yapısını yıkarak kadın bakış açısından yeniden kuran Destroyer, kısıtlı bütçesine rağmen öncelikle başrolde harikalar yaratan Kidman ve sürprizli ilerleyen senaryosu sayesinde türünün en iyi ve en farklı örneklerinden biri kabul ediliyor.

ABD, 2018
Renkli, 121'
İngilizce; Türkçe altyazılı
Oyuncular: Nicole Kidman, Toby Kebbell,
Tatiana Maslany, Bradley Whitford, Sebastian Stan

NEREDE İZLERİM?

7 Nisan Pazar 21:30 - Atlas
7 Nisan Pazar 21:30 - Rexx
8 Nisan Pazartesi 21:30 - Cinemaximum City's 7
8 Nisan Pazartesi 21:30 - Cinemaximum Zorlu Center

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN