Arama

Uyku adabı ve rüyaya dair hadisler

Peygamber Efendimiz gece yatarken "Allah'ım, senin isminle ölür (uyur) ve yine senin isminle dirilirim" derdi. Uyandığı zaman da "Bizi öldürdükten sonra dirilten Allah'a hamd olsun. Dönüş, O'nadır" buyururdu. İslam'da her şeyin olduğu gibi uyumanın da bir adabı vardır. Resul-i Ekrem, ashabına bu konuda pek çok bilgi bırakmış; bu hazineler hadis-i şeriflerle günümüze ulaşmıştır. Uyku adabı ve rüyaya dair hadisleri derledik.

Berâ b. Âzib'den (ra) rivayet edildiğine göre o, şöyle demiştir:

Resûlullah, yatağına girdiğinde sağ tarafına yatardı. Sonra "Rabbim, sana teslim oldum; yüzümü sana döndüm; işimi sana emanet ettim. (Sevabını) umarak ve (azabından) korkarak sana sığındım. Senden başka kendisine varıp sığınacak kimse yoktur. İndirdiğin Kitab'a ve gönderdiğin Peygamber'e iman ettim", derdi.

Buhârî, Deavât, 9

Huzeyfe'den (ra) rivayet edildiğine göre o, şöyle demiştir:

Peygamber gece yatarken elini yanağının altına koyar; "Allah'ım, senin isminle ölür (uyur) ve yine senin isminle dirilirim (uyanırım)." derdi. Uyandığı zaman da, "Bizi öldürdükten sonra dirilten Allah'a hamd olsun. Dönüş, O'nadır." buyururdu.

Buhârî, Deavât, 8

Mealli Hatim dinlemek için tıklayın.

Yaîş b. Tıhfe el-Gıfârî (ra) babasının şöyle dediğini nakletmiştir:

Bir gün mescitte yüzükoyun yatıyordum. Biri beni ayağıyla dürttü ve "Bu Allah'ın hoşlanmadığı bir yatış şeklidir." dedi. Dönüp baktım ki, o Resûlullah imiş.

Ebû Dâvûd, Edeb, 94

Ebû Hüreyre'den (ra) rivayet edildiğine göre Resûlullah şöyle demiştir:

Bir kimse bir yerde oturur da, Yüce Allah'ın adını zikretmezse Yüce Allah'a karşı görevini eksik yapmış olur. Bir kimse yatağa yatıp da orada Allah Teâlâ'yı zikretmezse yine Allah'a karşı görevini eksik yapmış olur.

Ebû Dâvûd, Edeb, 25

Abdullah b. Yezîd'den (ra) rivayet edildiğine göre o, Resûlullah'ın mescitte bir ayağını diğerinin üzerine atarak, sırt üstü uzandığını görmüştür.

Buhârî, Salât, 85; Müslim, Libâs, 75

Fikriyat'ın Kur'an-ı Kerim eklentisi için tıklayın.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN