Arama

 • Anasayfa
 • Galeri
 • İslam
 • Üç aylarda okunacak dualar...Üç aylarda neler yapılır? Üç aylar duaları nelerdir?

Üç aylarda okunacak dualar...Üç aylarda neler yapılır? Üç aylar duaları nelerdir?

Üç Aylar, 25 Şubat 2020'de başlıyor. Rahmet ve bereketin sağanak sağanak yağdığı bu günlerde milyonlarca Müslüman Üç Ayların başlamasıyla üç aylarda yapılacak dualar neler? Üç Aylarda hangi dualar edilir? konularını araştırıyor. Üç Aylar duası nasıldır? İşte Üç Aylar'da okunacak dualar…

 • 1
 • 21
Üç aylarda nasıl dua etmeliyiz?
Üç aylarda nasıl dua etmeliyiz?

Rahmet ve bereketin sağanak sağanak yağdığı Üç Aylar'a girmek üzereyiz. İlahi rahmetin taştığı bu Üç Aylar 25 Şubat 2020'de başlıyor. Üç Aylar; Recep, Şaban ve Ramazan aylardan oluşur.

Üç Aylar; on bir ayın sultanı olan Ramazan'ın habercisidir. Bu aylar girince, Müslümanları uhrevi bir kaplar. Mübarek üç aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Cenab-ı Hakk'ın rahmeti ve huzuru bu gecelerde müminler üzerine yağmur gibi yağar. Üç Aylar mübarek gecelerle doludur. Bunlar Regaip, Berat, Miraç Kandilleri ve Kadir Gecesidir. Peki, 2020 mübarek üç aylarda nasıl dua etmeliyiz?

 • 2
 • 21
Üç aylarda okunacak dualar
Üç aylarda okunacak dualar

Müslümanlar için büyük önem arz eden üç aylarda, Peygamber Efendimiz daha çok ibadet etmiş, ibadetin artırılmasını ve haramlardan sakınılmasını istemişti.

Peygamber Efendimiz, üç aylarda şöyle dua etti:

"Allahümme barik lenâ fi Recebin ve Şaban. Ve belliğnâ Ramazân."

"Allah'ım! Recep ve Şaban'ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır."

(Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259)

Hz. Peygamber (sav) başka bir hadis-i şeriflerinde "Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazanda ümmetimin ayıdır." buyurarak bu ayların manevi feyzine işaret buyurdu.

Üç ayları dua ve ibadetle geçirmek oldukça önemlidir. Yüce Allah Kuran-ı Kerim'de şöyle buyurur:

"Doğrusu Allah'a göre ayların sayısı, Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına uygun olarak on ikidir; bunlardan dördü haram aylardır." (Tevbe Suresi, 36. ayet)

Bu ayetteki "haram ayları"nın, "Zilkâde, Zilhicce, Muharrem ve Recep" ayları olduğunu Peygamber Efendimiz, şu hadisleriyle açıklamışlardır: "Muhakkak zaman Allah'ın yarattığı günkü şekliyle akıp gitmektedir. Sene on iki aydır. Onlardan dördü haram aylarıdır. Bunlardan üçü peş peşedir: Zilkade, Zilhicce, Muharrem, bir de Cemâziyel-âhir ile Şaban ayları arasında olan ve Mudar Kabilesi'nin ayı Recep'tir."

(Buhârî, Ehâdî, 5, Tevhid, 24; Müslim, Kasâme, 29; Ebû Dâvud, Menâsik, 67; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I/37, 73)

 • 4
 • 21
Üç ayların barındırdığı mübarek gün ve geceler
Üç ayların barındırdığı mübarek gün ve geceler

Üç Aylar; Recep, Şaban ve Ramazan aylardan oluşur. Bu aylarda Regaip, Miraç, Berat Kandillerini ve Kadir Gecesini barındırır.

 • 5
 • 21
Recep ayında okunması gereken dualar
Recep ayında okunması gereken dualar

Müslümanların günahlarından tövbe edip temizlenmesi için üç aylar bir fırsattır. Tövbe kapılarının sonuna kadar aralandığı bu dönemler, istisnai dönemlerdir. Yolu düzeltmek, yanlışları örtmek için önümüze gelen bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Üç Aylar; Recep, Şaban ve Ramazan aylardan oluşur. On bir ayın sultanı olan Ramazana hazırlık Recep ayının gelmesiyle başlar.

Peygamber Efendimiz Recep ayı girdiğinde şöyle dua ederdi: "Ey Rabbim! Bize Recep'i ve Şaban'ı mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır."

(İbn Hanbel, I, 259).

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN