Arama

Sultan Abdülhamid'in emaneti: Shitta Bey Camii

Afrika'ya gerçek anlamda İslam'ı getiren devlet, Osmanlı'ydı. Avrupalı misyonerlerin Batı Afrika'da Hıristiyanlığı yaymak için emperyalist saldırıları zirveye çıkardığı dönemde, Sultan Abdülhamid önemli bir adım attı. Osmanlı Devleti'nin etki alanını Müslüman topluluklara ulaştırmak üzere Nijerya'nın ticaret başkenti Lagos kentinde bir cami inşa ettirdi. İşte Abdülhamid'in emaneti Shitta Bey Camii hakkında önemli bilgiler…

  • 1
  • 10
Türkiye ile Nijerya ilişkileri ne zaman başladı?
Türkiye ile Nijerya ilişkileri ne zaman başladı?

Akdeniz, Kızıldeniz ve Büyük Sahra çevresi ile ilişkilerimizin geçmişi 860'lı yıllarda Tolunoğulları ile başlamış, İhşitler, Eyyubiler ve Memluklularla devam etmiştir. Afrika'ya gerçek anlamda İslam'ı getiren devlet Osmanlı'dır. Türkiye, Nijerya'yı resmi olarak tanıyan ilk ülkelerden biridir. Türkiye ile Nijerya ilişkileri resmi olarak, Nijerya'nın bağımsızlığını kazanmasından iki yıl sonra Türkiye'nin bu ülkede büyükelçilik açmasıyla başlamıştır. Türklerin Afrika ile ilk ilişkileri Osmanlı döneminde yoğunluk kazanmıştır. Soğuk Savaş sonrası Türk dış politikasındaki çeşitlilik arayışı, 2000'li yıllarda daha görünür olmuş ve bu çerçevede 2005 yılında Türkiye'de "Afrika yılı" ilan edilmiştir.

  • 2
  • 10
Sultan Abdülhamid'in attığı önemli adım
Sultan Abdülhamid’in attığı önemli adım

Avrupalı misyonerlerin Batı Afrika'da Hıristiyanlığı yaymak için emperyalist saldırıları zirveye çıkardığı dönemde, Sultan Abdülhamid önemli bir adım attı. Hem bu faaliyetlere meydan okumak hem de Osmanlı Devleti'nin etki alanını Müslüman topluluklara ulaştırmak üzere Nijeryalı bir Müslüman girişimci olan Muhammed Shitta'yı mühim bir amaç için görevlendirdi. Nijerya'nın ticaret başkenti Lagos kentinde Shitta Bey isimli bir cami inşa ettirdi.

Sultan Abdülhamid'in ülkeyi ihya eden fabrikaları

  • 3
  • 10
Abdülhamid Han açılışına özel temsilci gönderdi
Abdülhamid Han açılışına özel temsilci gönderdi

1894 yılında inşa edilen ve Abdülhamid Han'ın, açılışına özel temsilci gönderdiği Shitta Bey Camisi, bu Müslüman girişimci tarafından Brezilyalı mimar Joao Baptist Da Costa'ya yaptırıldı.

125 yıldır Sultan 2. Abdulhamid'in emaneti olarak varlığını koruyan bu cami, Nijerya'nın en önemli tarihi miraslarından kabul edilir ve Müslümanların buluşma noktası olur.

  • 4
  • 10
Batı Afrika Müslümanlarına açık destek
Batı Afrika Müslümanlarına açık destek

Shitta Bey Camisi'nin 1894 yılındaki açılış törenine davet edilen Sultan Abdülhamid Han, bu davete özel temsilcisini göndererek Batı Afrika Müslümanlarına açık desteğini göstermek ister. Bu nedenle Shitta Bey Camisi, yıllardır bölge halkı tarafından "Türk Camisi" olarak bilinir.

Batı Afrika'daki pek çok Müslümanın da açılış törenine katıldığı caminin mimarisini, Brezilya'dan Nijerya'ya geri dönen iki siyahi Müslüman tasarlamıştır.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN