Arama

İlhamını Bakara Suresi'nden alan mabed: Hamidiye Camii

Kırşehir'de bulunan Hamidiye Camii, Bakara Suresi'nin 22. Ayet-i kerimesinden alınan ilham ile dizayn edildi. Camide namaz kılan müminler, hem doğa ile iç içe ibadet etme hissine kapılıyor hem de gördükleri manzara resimlerini fotoğraflıyor.

Sesli dinlemek için tıklayınız.

◾ Duvarları kavak ağaçları ve çiçeklerle, kıblegahı şelale, tavanı gökyüzü figürüyle resmedilen, minberi ve etrafı çitle çevrili, zemininde çimen ve toprak görünümlü halıyla kaplı yedigen şekilli camide namaz kılanlar, hem doğayla iç içe ibadet etme hissine kapılıyor hem de gördükleri manzaraları fotoğraflıyor.

"Rabbiniz ki, sizin için yeri döşek, göğü bina kılmıştır; gökten su indirmiş, bununla sizin için rızık olarak çeşitli ürünler çıkarmıştır; artık siz de bile bile O'na eş ve ortaklar koşmayın."

Bakara Suresi 22. Ayet

(x)Bakara Suresi 22. Ayeti okumak ve mealini dinlemek için tıklayın

◾ Hak Teala ayet-i kerimede yeri bir dinlenme mekanı göğün ise bina kılarak cihanı insanlar için bir ev yapar. Bunca nimete karşılık Allah Teala insanoğlundan kendisine şirk koşmamalarını ister.

(x)Şirk ne demek?

(x)Ortak koşmak, eşit tutmak manalarına gelir.

◾ Bu ayet-i kerimenin bir tecellisi olarak Kırşehir halkı güzel ve farklı bir fikir halinde Hamidiye Camii'ni bina ederler. Bu camii pek çok yönden emsallerinden ayrılır.

◾ Cenneti andıran yemyeşil doğanın resmedildiği cami ülkemizin dört bir tarafından gelen meraklı misafirler tarafından ziyaret ediliyor.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN