Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • İslam
  • Peygamberimiz Cuma günü nelere dikkat ederdi? Cuma günü yapılması gereken sünnetler neler? Cuma namazına gelmeden önce neler yapmak gerekir?

Peygamberimiz Cuma günü nelere dikkat ederdi? Cuma günü yapılması gereken sünnetler neler? Cuma namazına gelmeden önce neler yapmak gerekir?

Cuma günü Müslümanların bayramıdır. Cuma günleri dikkat etmemiz gereken bazı özel ibadetler vardır ki bunlar Müslümanın sevabını artırır. Öyleyse Peygamberimiz Cuma günü nelere dikkat ederdi? Cuma günü yapılması gereken sünnetler neler? Peygamberimizin Cuma günü ile ilgili hadisleri nelerdir? Cuma namazına gelmeden önce neler yapmak gerekir?

  • 1
  • 20
Cuma günü Müslümanlar için neden önemlidir?
Cuma günü Müslümanlar için neden önemlidir?

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- buyurdular:

"Üzerine güneş doğan en hayırlı gün Cuma günüdür. Âdem o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu ve yine o gün cennetten çıkarıldı." (Müslim, Cuma 17, 18. Tirmizî, Cuma 1, 2; Nesâî, Cuma 4, 45)

Cuma gününün önemine ve haftalık toplu ibadet günü seçilmesinin anlamına ilişkin olarak Hz. Peygamber'den birçok hadis rivayet edilmektedir. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

"Güneşin doğduğu en hayırlı gün cumadır; Âdem o gün yaratılmış, o gün cennete girmiş ve o gün cennetten çıkmıştır. Kıyamet de Cuma günü kopacaktır." (Müslim, "Cum'a", 18)

Başka bir hadiste bu günde yapılan duaların kabul edileceği bir anın (icâbet saati) bulunduğu haber verilmektedir. Bir rivayete göre Hz. Peygamber "Ben icâbet saatinin, hangi an olduğunu biliyordum, fakat Kadir gecesi gibi, bu da bana unutturuldu" (Hâkim, I, 279) buyurmuştur.

Âlimler Hz. Peygamber'in bu ifadesine dayanarak Allah'ın güzel isimleri arasında ism-i a'zamın, ramazanın son on günü içerisinde Kadir gecesinin gizli tutulması gibi icâbet saatinin de gizli tutulduğunu ve bu suretle insanların gün boyu Allah'a yönelmelerinin sağlanmasının hedeflendiğini söylemişlerdir.

Yine Cuma günü ile ilgili olarak, gerekli temizliği yaptıktan sonra camiye gidip hutbe dinleyen ve namazı kılan kimsenin daha önceki cuma ile bu cuma arasında işlediği günahların affedileceği belirtilmiş (Buhârî, "Cum'a", 6, 19; Müslim, "Cum'a", 26), bu günü hafife alarak üç cuma namazını terk eden kimsenin kalbinin mühürleneceği bildirilmiştir (Ebû Dâvûd, "Salât", 204). Kurban bayramı arefesinin cumaya rastlaması halinde halk arasında o yıl yapılan haccın, "hacc-ı ekber" (büyük hac) olarak isimlendirilmesi de cumanın önemiyle ilgilidir.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN