Arama

Müminin vasıflarından yumuşak huyluluk hakkında ayet ve hadisler

İslam; iman, ibadet ve güzel ahlak üzerine kuruludur. Yüce Allah, müminlere samimiyet ve takva ile ibadetlerini yerine getirmenin yanı sıra, yumuşak huylu olmalarını öğütler. İnsanlık için en güzel örnek olan Peygamber Efendimiz de güzel geçinmenin yollarını bizzat yaşayarak öğretti. Allah Resulü, her işinde kolaylaştırıcı oldu, zorluk çıkarmaktan ve çevresindekileri incitmekten sakındı. Sizler için müminin önemli vasıflarından biri olan yumuşak huyluluk hakkında ayet ve hadisleri derledik.

...Onlar bollukta ve darlıkta Allah yolunda harcayanlar, öfkelerini yenenler, insanları affedenlerdir. Allah iyilik edenleri sever.

(Âl-i İmrân, 3/134)

Fikriyat Kur'an-ı Kerim uygulamasından sureleri okumak için tıklayın

Sen af yolunu tut, iyiliği emret, cahillerden yüz çevir.

(A'râf, 7/199)

İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir. Bu güzel davranışa ancak sabredenler kavuşturulur. Buna ancak (hayırdan ve olgunluktan) büyük payı olanlar kavuşturulur.

(Fussilet, 41/34-35)

Fikriyat podcastlerden Kur'an-ı Kerim'in dinlemek için tıklayın

Her kim de sabreder ve bağışlarsa, işte bu elbette yapılmaya değer işlerdendir.

(Şûrâ, 42/43)

Sen onlara Allah'ın lütfu sayesinde yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, hiç şüphesiz onlar etrafından dağılır giderlerdi.

(Âl-i İmrân, 3/159)

Fikriyat TV'de yer alan Kur'an-ı Kerim okumaları için tıklayın

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN