Arama

Miraç kandilinin önemi nedir? Miraç kandilinin anlamı ve önemi nedir?

Recep ayının 27'nci gecesi yani 26'sını 27'sine bağlayan gece Miraç Gecesi'dir. İslam aleminde Allah'a yükseliş ve arınma olarak kabul edilen Miraç kandili, bu yıl 21 Mart'ta idrak edilecek. Bu kutlu gece yaklaştıkça binlerce Müslüman Miraç kandilinin anlamı ve önemi hakkında araştırmalar yapıyor. Peki, Peygamber Efendimizin kutlu yürüyüşünü hatırlamak amacıyla idrak edilen Miraç kandilinin önemi nedir? Miraç kandilinin faziletleri nelerdir? İşte miraç kandilinin anlam ve önemi hakkında merak edilenler...

  • 1
  • 10
MİRAÇ NEDİR?
MİRAÇ NEDİR?

Arapçada "yukarı çıkmak", "yükselmek" anlamındaki "urûc" mastarından türemiş bir ism-i âlet olan "mirâc" kelimesi, "yukarı çıkma vasıtası, merdiven" demekti .

"Geceleyin yürüme, gece yolculuğu yapma" anlamındaki "s r y" kökünden türeyen "isrâ" Kur'ân'da mazi kipiyle "esrâ" biçiminde geçer. "İsrâ" aynı zamanda Kur'ân-ı Kerîm'deki on yedinci surenin adıdır.

Miraç kelimesi Kur'ân'da geçmemekle birlikte çokluk şekli olan "meâric" "yükselme dereceleri" manasında Allah'a nispet edilmiştir. Ayrıca "merdiven" anlamında "meâric" bir âyette ve "urûc" mastarından türemiş fiiller ise çeşitli âyetlerde yer almaktadır.

  • 4
  • 10
MİRAÇ GECESİ NEDEN VUKU BULDU?
MİRAÇ GECESİ NEDEN VUKU BULDU?

Mekke'de müşriklerin Müslümanlara uyguladıkları zulüm ve şiddet tahammül sınırlarını aşmıştı. Müslümanlar üç yıl boyunca her türlü insani ve ticari ilişkiyi ortadan kaldıran büyük bir boykota maruz bırakılmışlardı.

Boykotun sona erdiği günlerde Resûlullah Efendimiz (s.a.s.), önce kendisini daima destekleyen amcası Ebû Tâlib'i, sonra da çok sevdiği hanımı Hz. Hatice'yi kaybetmişti. Hüznün gönülleri kuşattığı, ümitlerin tükenme noktasına geldiği bugünlerde Yüce Allah, habibi Muhammed Mustafa'yı huzuruna kabul ederek İsrâ ve Mirâç ile şereflendirdi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN