Arama

Mevlana’dan Ramazan ve oruçla ilgili asırları aşan sözler

Mutasavvıf, alim ve şair olan, eserleriyle çığır açan Hz. Mevlana, Ramazan ve oruçla ilgili asırları aşan sözler söylemiş; orucun insanın kurtuluş vesilesi olduğunu vurgulamıştır. Sizler için Mevlana'nın Divan-ı Kebir adlı eserinden Ramazan ve oruçla ilgili alıntıları derledik.

"Ramazan geldi; aşk ve iman padişahının sancağı erişti! Artık maddî yiyeceklerden elini çek! Çünkü göklerden manevî rızık geldi ve can sofrası kuruldu!"

"Bu mübarek ayda gönül de boş durmadı; ümitsizlik perdesini yırttı, göklere uçtu! Can, zaten bu kirli dünyaya mensup değildi, meleklerdendi; onlara ulaştı!"

"Can, bedenin hantallığından kurtuldu; tabiatımızın isteklerinin eli bağlandı! Aşk ve iman ordusu geldi, sapıklık ve imansızlık ordusunu kırdı geçirdi!"

"Bir bakıma oruç, bizim kurtuluşumuzun kurbanı sayılır; bizim canımız, onun yüzünden dirilik elde edecektir! Mademki gönül evine misafir olarak can geldi, onun uğruna bedenimizi tamamıyla kurban edelim."

"Oruç, can gözünün açılması için bedenleri kör eder. Senin gönül gözün kör de, o yüzden kıldığın namazlar, yaptığın ibadetler sana o aydınlığı vermiyor, hakikati göstermiyor."

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN