Arama

Kur'an ve hadisler gıybet hakkında ne söylüyor?

Allah Teala, insanoğluna öyle büyük bir şeref atfetmektedir ki, onun kusurlarının gıyabında söylenmesini dahi dinen ağır bir suç olarak bildirmiştir. Bu keyfiyet, rahmeti gazabına galip olan Rabbimizin, günahkar ve kusurlu kullarını dahi koruyup himaye ettiğini göstermektedir. Peki, gıybet ile ilgili ayet ve hadisler nelerdir? Kur'an gıybet ile ilgili ne söylüyor? Sizler için, gıybet ile ilgili ayet ve hadisleri derledik.

  • 1
  • 21
GIYBET NE DEMEK?
GIYBET NE DEMEK?

Arapça, dedikodu demektir. Birinin ardından, olumsuz yanlarını başkalarına söylemeye gıybet denir, gıybet haramdır.

Allah'ın Settâr isminin, kulların ayıplarını örtmekte ilgili oluşu, bu konuda İlâhî bir örnektir. Hucurat suresinde dedikodu yapılan kişinin, ölü haldeki etinin yenilişindeki haramın şiddeti, dedikoduya eş tutulmuştur. denilmiştir.

"Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi, yaptıklarından sorumludur."

İsra Sûresi 36

"Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir."

Hucurât Sûresi 12

"İnsan hiçbir söz söylemez ki, yanında onu gözetleyen yazmaya hazır bir melek bulunmasın."

Kaf Sûresi 18

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN