Arama

İslam mimarisinin dünyadaki hâkimiyeti

Yedinci yüzyıldan bu yana sürekli gelişen İslam mimarisi, dünyanın dört bir yanındaki eserleriyle görenleri büyülüyor. İslam mimarisinin önemli eserleri, genellikle Müslümanların fethettiği topraklarda bulunuyor. Müslüman mimarisine ait çok sayıda unsur arasında sadece camiler değil; saraylar, kamu binaları, mezarlar da mevcut...

İslam mimarisinin dünyadaki hâkimiyeti

Müslüman mimarisine ait çok sayıda unsur, esir alınan usta ve sanatçılar aracılığıyla Avrupa'ya ulaşmış olup; Romanesk stilinin ortaya çıkması da İspanya ve kutsal topraklarda Müslümanlara karşı başlatılan ilk seferle aynı döneme denk gelir. Bu şekilde esir alındıktan sonra yeni efendisi İngiliz Richard de Grandville için 1129 yılında Galler'in güneyindeki Neath Manastırı'nı tasarlayan Lalys, daha sonra 1. Henry'nin mimarı oldu.

İslam mimarisinin dünyadaki hâkimiyeti

Sicilya, Palermo'daki Palatine Şapeli'nin tasarımı ve süslemeleri Norman Kralı II. Roger döneminde Müslüman sanatçılar tarafından yapılmıştır.

Avrupa'yı bir fetih dalgası halinde boydan boya geçtikten sonra 1066 yılında İngiltere'yi işgal eden Normanlar İngiliz mimarisine çok şey ilave ettiler. Aynı zamanda Sicilya'yı da işgal eden Normanlar, İngiliz mimarisine çok şey ilave ettiler. Aynı zamanda Sicilya'yı da işgal eden Normanlar, Müslümanlarla temas halindeydiler. İşte bu noktada barbarlıkları dindi; önlerine gelen her şeyi yıkmak yerine büyük ve güzel eserler inşa etmeye başladılar. Avrupa'da İslam Tarihi adlı programında Rageh Omar'ın söylediği gibi: "Mimari bakımdan Sicilya'da Müslüman döneminden fazla bir şey kalmamış olup, İslami tarzda görünen binalar aslında Müslümanlarca yapılmamıştır. Bu binalar, 11'inci yüzyılda bu bölgeyi fethettikten sonra Arap kültürüne hayran kalan Normanlar tarafından inşa edildi. Özellikle 12. yüzyıl Norman Kralı Sicilyalı II. Roger Müslüman mimarisine büyük bir tutkuyla bağlıydı ve iyi derecede Arapça biliyordu."

İslam mimarisinin dünyadaki hâkimiyeti

Londra'da bulunan 12. yüzyıla ait dairesel planlı Temple Kilisesi, başlangıçta Kudüs'te yedinci yüzyılda inşa edilen Kubbetü's-Sahra ile aynı merkezi stilde inşa edilmişti.

İslam mimarisinin dünyadaki hâkimiyeti

Mimari bakımdan İslamlaşan bu Normanlar sonraki dönemlerde Avrupa'nın inşa edilmesinde öncü rol oynamış, Norman krallarının yönetiminde Gotik stili mimari gelişmiştir.

  • 5
  • 15
Müslümanlarla kurulan temasların sonucu
Müslümanlarla kurulan temasların sonucu

Kral I. Edward, bölgeyi ele geçiren ve Müslümanların düşmanı konumunda olan Moğollarla ittifak kurmak amacıyla İran'a elçi seviyesinde bir heyet göndermişti. Geoffrey Langley yönetiminde 1292 yılında düzenlenen bu misyon bir yıl sürdü. Misyona katılanlar arasında yer alan Robertus Sculptor'ın kaş kemer gibi bir dizi fikri dönüşte beraberinde getirerek 14'üncü yüzyılın sonunda İngiliz mimarisinde uyguladığı düşünülmektedir.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN