Arama

İslam alimlerinden ilimin faziletleri hakkında öğütler

İslam'ın temel taşlarından biri olan ilim, her Müslümanın üzerine farz kılınmıştır. Öyle ki Peygamber Efendimiz "İlim öğrenirken ölen kimse şehit olur." buyurmuşlardı. Bundan dolayıdır ki Hz Ömer'den İmam Şafii'ye kadar birçok İslam büyükleri de ilim konusuna önem vermişlerdi. Sizler için İslam büyüklerinden ilimin faziletleri hakkında öğütleri derledik.

Âlim kimse, gündüzleri oruç tutan, gecelerini ibadetle geçiren ve cihat eden kimseden daha üstündür. Âlim kimse ölünce, İslam'da bir gedik açılır ve o gediği ancak kendisi gibi geride bıraktığı bir âlim doldurabilir.

Hz. Ali

İlimden daha değerli bir şey yoktur. Hükümdarlar, halk üzerinde egemendirler, oysa âlimler, hükümdarlara egemendirler.

Ebû'l-Esved

Hz. Davud'un oğlu Hz. Süleyman, ilim, servet ve hükümdarlık arasında seçim yapması için serbest bırakıldı. Hz. Süleyman da ilmi seçti. Bunun üzerine kendisine ilmin yanında hem servet ve hem hükümdarlık verildi.

Abdullah b. Abbas

Âlimlerin kalemlerinin mürekkebi, şehitlerin kanlarıyla tartılır ve ağır gelir.

Hasan-ı Basrî

Varlığım elinde olan Allah'a yemin ederim ki, birçok kimse Allah yolunda şehitler olarak öldürülmelerini ve sonradan da âlimler olarak gönderilmelerini (diriltilmelerini) isteyecektir. Bunun nedeni de, onlardaki değeri ve üstünlüğü görmelerindendir.

Abdullah b. Mesud

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN