Arama

İskender Pala'nın kaleminden unutulmaz alıntılar ile "Aşka Dair"

İskender Pala'nın "Aşka Dair" eseri kırk adet yazıdan oluşur. Bu yazılarda, kadim aşklardaki asaleti açığa çıkarır. Aşk, göz ile kalp arasında bir maceranın tanımıdır ki evveli yalnızca bir bakıştır; gerisi vesairedir. Yazar, kitabın ön sözünde okuyucularına şöyle seslenir: "Bu sayfanın arkasında yazılanlara gelince, onlar hakiki aşkı tanımak isteyenler içindir. Okursan eğer, belki seni aşkın hakikatine götürmezler ama o yolda daha evvel yürümüş olanların tecrübelerini sana bütün derinliğiyle ve içtenliğiyle anlatırlar." İşte İskender Pala'nın kaleminden "Aşka Dair" unutulmaz alıntılar...

  • 22
  • 22
İskender Pala kimdir?
İskender Pala kimdir?

İskender Pala, 1958 yılında Uşak'ta dünyaya geldi. Eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde, Edebiyat Fakültesi'nde tamamladı. Pala, 1983 yılında Divan Edebiyatı Bölümünde doktorasını tamamladı ve 1998 yılında da bu alanda profesör unvanını kazandı. Divan edebiyatının daha geniş bir kitle tarafından anlaşılması için birçok çalışma yayımladı. Yazar, yayımladığı makalelerin ve hikayelerin yanında Divan Edebiyatı konulu konferanslar da vererek büyük bir takipçi kitlesi edindi.

İskender Pala, Divan Şiirini Sevdiren Adam olarak da bilinmektedir. İskender Pala, pek çok ödül kazanmıştır. Yazarın Babil'de Ölüm, İstanbul'da Aşk, Katre-i Matem, Şah Sultan adlı kitapları büyük satış başarıları elde etmiştir. İki Dirhem Bir Çekirdek adlı kitabı ise birçok eğitim kurumunun okuma listelerinde bulunmaktadır. Yazarın Efsane, Od, Mihmandar adlı kitapları uzun süre çok satanlar listelerinde bulunmuştur. İskender Pala, roman türünde gösterdiği başarıların yanında pek çok divan şiiri sözlüğü ve ansiklopedisi de hazırlamıştır.

İskender Pala'ya ait eserleri incelemek ve satın almak için tıklayın.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN