Arama

Hz. Lokman’dan hayata yön veren 50 öğüt

Kur'an-ı Kerim'de ismi zikredilerek kendisine değer verilen ve örnek bir insan olarak yad edilen ender şahsiyetlerden birisi Hz. Lokman'dır. Lokman Hekim, öğütleriyle günümüze değin insanlara yol gösterdi. Hz. Lokman'ın oğluna verdiği altın değerinde öğütler tüm Müslümanlara miras kaldı. İşte sizler için Hz. Lokman'dan hayata yön veren öğütleri derledik.

"Ey oğulcuğum! Allah'a eş koşma, doğrusu eş koşmak büyük zulümdür."

Abdullah b. Mesud rivayet ediyor: " İşte güven; onlara, inanıp imanlarına zulüm karıştırmayanlaradır. Onlar doğru yoldadırlar." Mealindeki ayet-i kerime nazil olunca şartlar Müslümanlara ağır gelerek: "Ya Resulallah bizim hangimiz nefsine zulmetmez (günah işlemez) ki onun imanı nefsine zulmetmekle şaibeli olmasın?" demişlerdi. Resulullah (sav) de onlara: "Bu ayetteki zulüm sandığınız gibi değildir. O zulüm, şirk demektir. Lokman'ın oğluna nasihat ederken, "Ey oğulcuğum! Allah'a eş koşma, doğrusu eş koşmak büyük zulümdür." dediğini işitmediniz mi? cevabını verdi.

"Ey oğulcuğum! İşlediğin şey, bir hardal tanesi ağırlığınca olsa da bir kayanın içince veya göklerde yahut yerin derinliklerinde bulunsa, Allah onu getirip meydana kor. Doğrusu Allah, Latif'tir, haberdardır."

"Ey oğulcuğum! Namazı kıl, uygun olanı buyurup fenalığı önle, başına gelene kadar sabret; doğrusu bunlar azmedilmeğe değer işlerdir"

İnsanları küçümseyip yüz çevirme, yeryüzünde böbürlenerek yürüme; Allah, kendini beğenip öğünen hiç kimseyi şüphesiz ki sevmez.

Yürüyüşünde tabii ol; sesini kıs. Seslerin en çirkini şüphesiz merkeplerin sesidir.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN