Arama

Güzel ahlak ile ilgili 25 hadis

Güzel ahlak, güler yüz, iyi ve güzel şeyleri yaygınlaştırmak ve başkalarına rahatsızlık vermekten kaçınmaktır. Nitekim Peygamber Efendimiz "Kıyamet gününde mümin kulun (amel) terazisinde güzel ahlaktan daha ağır gelecek bir şey yoktur. Allah, söz ve fiilleri çirkin kimselere öfkelenir" buyurmuş ve Müslümanları güzel ahlaklı olmaya davet etmiştir. Güzel ahlak ile ilgili 25 hadisi derledik.

📌 Enes (ra) şöyle demiştir:

Resûlullah insanların en güzel ahlâklısı idi.

🔹 Buhârî, Edeb, 112; Müslim, Mesâcid, 267

📌 Enes (ra) şöyle demiştir:

Ben Peygamber'e on sene hizmet ettim; bir defa olsun bana "öf!" demedi. Yaptığım bir şey için, "Bunu neden yaptın?" veya yapmadığım bir iş için de "Neden böyle yapmadın?" demedi.

🔹 Müslim, Fedâil, 51; Buhârî, Edeb, 39

📌 Sa'b b. Cessâme (ra) şöyle demiştir:

Ben Resûlullah'a (avladığım) bir yabani merkep hediye ettim; ancak kabul etmedi. Üzüldüğümü görünce de, "(Avını) ihramda olduğumuz için kabul edemedik." diye açıklama yaptı.

🔹 Buhârî, Hibe, 6; Müslim, Hac, 50

🔊 Mealli Hatim dinlemek için tıklayın.

📌 Nevvâs b. Sem'ân (ra) anlatıyor:

Resûlullah'a iyilik ve günahı sordum. "İyilik (birr) güzel ahlâktır. Günah ise vicdanını rahatsız eden ve insanların bilmesini istemediğin şeydir." buyurdu.

🔹 Müslim, Birr, 14

📌 Abdullah b. Amr b. Âs (ra) şöyle demiştir:

Resûlullah ne çirkin söz söyler, ne de çirkin bir davranışa yeltenirdi. O, "Sizin en hayırlılarınız, ahlâkı en güzel olanlarınızdır." buyururdu.

🔹 Buhârî, Menâkıb, 23; Müslim, Fedâil, 68

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN