Arama

Dünyaya meyletmemek hakkında ayet ve hadisler

Hem Kur'an-ı Kerim'de hem de Peygamber Efendimizin hadislerinde dünya hayatının geçici olduğu, ebedi yurdun ahiret olduğu ve dünyaya meyletmemek gerektiği sık sık vurgulanmıştır. Allahü Teâla bu konuda "Bu dünya hayatı ancak bir eğlence ve oyundan ibarettir. Âhiret yurduna gelince, işte gerçek hayat odur. Keşke bilselerdi!" buyurmuştur. Dünyaya meyletmemek hakkında ayet ve hadisleri derledik.

🔸 Kadınlar, oğullar, yük yük altın ve gümüş, salma atlar, davarlar ve ekinler gibi nefsin şiddetle arzuladığı şeyler insana süslü gösterildi. Bunlar dünya hayatının geçimliğidir. Oysa asıl varılacak güzel yer ancak Allah'ın katındadır.

Âl-i İmrân, 14

🔍 Âl-i İmrân suresi 14. ayetinin tefsiri için tıklayın.

🔸 Ey insanlar! Şüphesiz Allah'ın vaadi gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. Sakın çok aldatan (Şeytan) sizi Allah (affeder avuntusu) ile aldatmasın.

Fâtır, 5

🔍 Fâtır suresinin 5. ayeti için tıklayın.

🔸 Çoklukla övünmek sizi, kabirlere varıncaya (ölünceye) kadar oyaladı. Hayır; ileride bileceksiniz! Hayır, Hayır! İleride bileceksiniz! Hayır, kesin olarak bir bilseniz...

Tekâsür, 1-5

🔍 Tekâsür suresi 1-5. ayetlerinin tefsiri için tıklayın.

🔸 Bu dünya hayatı ancak bir eğlence ve oyundan ibarettir. Âhiret yurduna gelince, işte gerçek hayat odur. Keşke bilselerdi!

Ankebût, 64

🔍 Ankebût suresinin 64. ayetinin tefsiri için tıklayın.

🔸 Ebû Saîd el-Hudrî (ra) şöyle demiştir:

Resûlullah minbere oturdu. Biz de etrafına oturduk ve o "Benden sonra, dünya nimetlerinin ve zinetlerinin size açılmasından (ve onlara gönlünüzü kaptırmanızdan) endişe ediyorum" buyurdu.

Buhârî, Zekât, 47; Müslim, Zekât, 123

🔍 Yol gösterici 50 hadis

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN