Arama

Dua neden kabul olmaz? Kimlerin duası kabul olmaz?

Kur'an-ı Kerim'de dua ile ilgili ayetler geniş bir yer tutar. İki yüz kadar ayet doğrudan doğruya dua konusundadır. Yüce Allah, Kur'an-ı Kerim'de "De ki; duanız (kulluğunuz) olmasa Rabbim size ne diye değer versin." buyurur. Fakat öyle dualar var ki kabul olunmayacağı ayet ve hadislerde belirtilir. Peki, dua neden kabul olmaz? Kimlerin duası kabul olmaz? Kabul olunmayan dualar neler?

Duanın Allah katında ki değeri çok büyüktür. Yüce Allah duanın önemini Kur'an-ı Kerim'de şöyle belirtti: "De ki; eğer duanız olmasaydı, ne öneminiz vardı?" (Furkan Suresi, 77. ayet)

Başka ayetlerde ise şu müjdeyi vermiştir: "Bana dua edin ki, dualarınızı kabul edeyim." (Mü'min Suresi, 60 . ayet); "Kulum sana Ben'den sorarsa, ben gerçekten ona yakınım, bana dua edenin duasını kabul ederim." (Bakara Suresi,168. ayet); "Rabbim elbette duaları işitir." (İbrahim Suresi, 39. ayet)

Dua, tevhit inancının remzidir. Bu sebeple duanın sadece Allah'a yapılması gerekir. Allah'tan başkasına yapılan dualar geçerli değildir. Yüce Allah bu hususu şöyle açıklıyor: "Dini Allah'a tahsis ederek O'na dua edin." (Araf Suresi, 29. ayet)

  • 3
  • 14
KİMLERİN DUASI KABUL OLMAZ?
KİMLERİN DUASI KABUL OLMAZ?

Peygamber Efendimiz, duanın hakikatini Müslümanlara tanıtmış, nasıl dua edileceğini de öğretmişti. Hz. Peygamber (sav) dua hakkında şöyle buyurdu: "Dua ibadetin özüdür." (Tirmizi, Dua,1)

Usul ve adabına riayet ederek müminlerin yaptıkları dualar kabul olur. Mümin olmayan insanların yaptığı ile usul ve adabına uymadan yapılan dualar kabul olmaz.

  • 4
  • 14
KAFİRLERİN DUASI
KAFİRLERİN DUASI

İnanmayan insanların duaları kabul olmaz, çünkü dua bir ibadettir. İbadetlerin kabul olması için iman şarttır. (Mâide, 5/5; Beyyine, 98/5) İman olmadan yapılan ibadetler boşa gider, dolayısıyla dualar da boşa gider, kabul olmaz. Bu husus Kur'ân'da şöyle ifade edilir:

"Kâfirlerin duası daima boşa çıkar." (Râ'd, 13/14; Mü'min, 40/50)

  • 5
  • 14
GAFLETLE YAPILAN DUALAR
GAFLETLE YAPILAN DUALAR

Duanın kabul olması için, şuurlu olarak yapılması gerekir. Çünkü dua bir ibadettir, ibadetler ancak bilinçli olarak ve samimiyetle yapılırsa kabul olur. Şuursuzca ve gafletle yapılan dualar boşa gider. Peygamber Efendimiz hadisinde, gaflet ile yapılan duaların kabul olmayacağını beyan eder:

"Biliniz ki, Allah gafil bir kalpten gelen duayı kabul etmez." (Tirmîzî, De'avât, 66; bk. Hâkim, De'avât, No: 1817, I, 493)

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN