Arama

 • Anasayfa
 • Galeri
 • İslam
 • Cuma namazı yerine öğle namazı kılınır mı? Cuma namazı evden kılınır mı?

Cuma namazı yerine öğle namazı kılınır mı? Cuma namazı evden kılınır mı?

Cuma namazı evden kılınır mı sorusu merak edilen konulardan biri. Corona virüs sebebiyle Cuma namazı başta olmak üzere cemaatle eda edilen namazlara ara verildi. Diyanet tarafından yapılan açıklamada Peygamber Efendimizin karantina ile ilgili uyarılarına da değinildi. Peki, Cuma namazı evden kılınır mı? Cuma namazı yerine öğle namazı kılınır mı? Cuma namazının hükümleri nedir? Cuma namazı en az kaç kişiyle kılınabilir? Açık alanlarda cuma namazı kılınabilir mi? İşyeri mescitlerinde cuma namazı kılınabilir mi? İşte, Cuma namazı hakkında 10 soru 10 cevap…

 • 1
 • 10
Cuma namazı evden kılınır mı?
Cuma namazı evden kılınır mı?

Corona virüs endişesi gitgide artarken Cuma namazına ilişkin önemli açıklama Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan geldi. İnsanın can güvenliğini sağlamanın İslam'ın ana gayelerinden biri olduğu belirtildi.

Cuma namazı yerine öğle namazı kılınır mı?

Erbaş, cuma namazı ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer vermişti: "Cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir. Bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınması yeterlidir" dedi.

Nitekim Peygamber Efendimiz, "Bir yerde veba hastalığı çıktığını duyarsanız oraya girmeyin, bulunduğunuz yerde veba hastalığı çıkarsa o bölgeden de ayrılmayınız." buyurarak karantina uygulamasına dikkat çekmiş, "Bulaşıcı hastalık taşıyan kişi, sağlam kişinin yanına gitmesin." buyurarak salgın hastalıklara karşı tedbirli olmanın gereğini vurgulamıştı.

 • 2
 • 10
Cuma namazının hükümleri nedir?
Cuma namazının hükümleri nedir?

Cuma namazı Müslüman erkekler için farz olan bir namazdır. Farz oluşu Kur'an-ı Kerim, sünnet ve icma ile sabittir. Yüce Allah, "Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, alışverişi bırakıp hemen Allah'ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah'ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz." (Cum'a, 9-10) buyurmaktadır.

Hz. Peygamber de "Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her Müslüman erkeğe farzdır." buyurmuştur. Cuma namazı, Hz. Peygamber döneminden günümüze kadar kılınagelmiş ve bunun farz olduğu konusunda herhangi bir farklı görüş ortaya çıkmamıştır.

 • 3
 • 10
Cuma namazı en az kaç kişiyle kılınabilir?
Cuma namazı en az kaç kişiyle kılınabilir?

Cuma namazının sahih olması için cemaatin şart olduğu konusunda bütün âlimler ittifak etmekle birlikte, gerekli görülen asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler belirtmişlerdir.

Cuma namazının kılınabilmesi için, İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed'e göre, imamın dışında en az üç, Ebû Yusuf'a göre ise iki kişinin bulunması gerekir. Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre, en az kırk kişi bulunmalıdır. Mâlikî mezhebine göre ise on iki kişinin bulunması şarttır.

Hz. Peygamberin Medine'ye hicretinden önce Nakîu'l-Hadamat'ta kılınan cuma namazında kırk kişi hazır bulunmuştu. Ancak daha az kişi ile cuma namazı kılındığı da bilinmektedir. Nitekim Hz. Peygamberin emri ile Mus'ab bin Umeyr Medine'de 12 kişiye cuma namazını kıldırmıştır.

Öte yandan Hz. Peygamber, bir yerleşim biriminde sadece dört kişi bulunsa bile cuma namazının farz olduğunu bildirmiştir. Görüldüğü üzere Hz. Peygamberden gelen rivayetler, biri imam olmak üzere en az dört kişinin bulunduğu yerde cuma namazının kılınabileceğini gösterir. Bu da cuma namazının kılınabilmesi için gerekli kişi sayısının alt sınırını belirler.

 • 4
 • 10
Açık alanlarda cuma namazı kılınabilir mi?
Açık alanlarda cuma namazı kılınabilir mi?

İslam âlimlerinin çoğunluğuna göre cuma namazı, yerleşim yerlerindeki camilerde veya yakınlarındaki açık alanlarda kılınabilir. Cuma namazının yerleşim bölgesinde kılınmasını gerekli gören Mâlikîler, aynı zamanda bunun camide eda edilmesi gerektiğini belirtmişlerdir.

Şu kadar var ki, nerede kılınırsa kılınsın dinen yetkili mercilerden izin alınması gerekir.

 • 5
 • 10
İşyeri mescitlerinde cuma namazı kılınabilir mi?
İşyeri mescitlerinde cuma namazı kılınabilir mi?

Girmek isteyen her Müslümana açık olmak ve dinen yetkili mercilerden izin alınmak kaydı ile işyeri ve apartmanların namaz için ayrılan bölümlerinde cuma namazı kılınabilir.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN