Arama

Bugün kandil mi? Regaip kandili hangi gün?

Regaip kandili, Allah'ın engin lütuf ve kereminin üzerimize sağanak gibi yağdığı, mağfiretinin bol olduğu gecelerden biri. Üç ayların müjdecisi sayılan Regaip kandili 27 Şubat 2020 gecesi idrak edilecek. Regaip kandilinde nafile ibadetlerin gerçekleştirilmesi, geçmişte kılınmayan kaza namazlarının eda edilmesi, oruç tutulması, tövbe edilmesi ve tesbih çekilmesi tavsiye ediliyor. Bugün kandil mi? Regaip kandili hangi gün? Regaip kandilinin önemi nedir?

  • 1
  • 15
REGAİP KANDİLİ HANGİ GÜN?
REGAİP KANDİLİ HANGİ GÜN?

Regaip kandili hangi gün? sorusu pek çok kişi tarafından soruluyor. Regaip kandili, mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'de saygı gösterilmesi istenen ve hadislerde oruç tutulması tavsiye edilen haram aylardan Receb ayında bulunan günlerden biridir.

Regaip kandili, 27 Şubat 2020 Perşembe günü idrak edilecek. Regaip gecesi, hicri takvime göre Receb ayının ilk Cuma (perşembeyi cumaya bağlayan gece) gecesidir.

  • 2
  • 15
REGAİP NE ANLAMA GELİR?
REGAİP NE ANLAMA GELİR?

Regaib kelimesi "kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış" anlamına gelen ragibe sözcüğünün çoğuludur.

Regaib kelimesi hadis ve fıkıh literatüründe "bol sevap ve mükâfat, faziletli amel", özellikle Maliki fıkıh kaynaklarında sünnetin mukabili olarak "müstehap, nafile ibadet" manalarında kullanıldığı gibi hicri takvime göre yedinci ay olan recebin ilk perşembesini cumaya bağlayan geceye ad olmuştur.

EN GÜZEL KANDİL SÖZLERİ VE MESAJLARI!

  • 3
  • 15
REGAİP KANDİLİNİN ÖNEMİ NEDİR?
REGAİP KANDİLİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Regaib gecesi, Kur'an'da saygı gösterilmesi istenen gecelerden biridir. Hadislerde oruç tutulması tavsiye edilen haram aylardan Recep ayında bulunur.

  • 4
  • 15
REGAİP KANDİLİNİN ÖNEMİ NEDİR?
REGAİP KANDİLİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Regaip kandili, Allah'ın rahmeti, bereketi ve mağfiretinin bol olduğu üç ayların manevi iklimine girildiğinin habercisi olarak kabul edilir. Allah'ın mağfiretinin, engin lütuf ve kereminin üzerimize sağanak sağanak yağdığı bir rağbet gecesidir.

  • 5
  • 15
REGAİP GECESİNDE PEYGAMBERİMİZİN YAPTIĞI İBADETLER
REGAİP GECESİNDE PEYGAMBERİMİZİN YAPTIĞI İBADETLER

Regaip gecesinde Peygamberimizin yaptığı ibadetler konusunda dini literatürde bazı bilgiler yer alır. Ancak bu bilgilerin bazıları asılsızdır.

Tasavvufî eserlerde, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in Regaib gecesinde ana rahmine düştüğü belirtilir; ayrıca Peygamber Efendimizin Receb ayının ilk perşembe günü oruç tutup gecesinde Regaib namazı adıyla bir namaz kılmanın sevap olduğu ve bu gecenin birçok faziletinin bulunduğu yönündeki rivayetlerin asılsız olduğu hadis âlimlerince belirtilmiştir.

REGAİP KANDİLİ İLE İLGİLİ HADİS, REGAİP KANDİLİ İLE İLGİLİ HADİS VE AYETLER…

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN