Arama

Bir Müslüman devrimci Malik bin Nebi’den 25 alıntı

Cezayirli yazar ve mütefekkir Malik bin Nebi, Türkiye'de 1960'larda dilimize çevrilen kitaplarıyla tanınan bir isim. Müslüman bir devrimci olan Malik bin Nebi, ümmetin dirilişi ile ilgili fikirleriyle İslam dünyasına yepyeni kapılar açtı. Hayatını sömürü-sömürge ilişkilerini düşünerek ve bunlara çözüm üreterek geçiren, Cezayir'in bağımsızlığı için mücadele eden ve İslam ümmetini zihnî bağımsızlığa davet eden Malik bin Nebi'den 25 alıntıyı derledik.

Yakıtın son damlası tükendiğinde tekleyip stop eden bir motor gibi, Kur'âni motivasyonun zayıflamasıyla birlikte İslam Dünyası da duraklamaya başlamıştır.

Az gelişmiş bir toplum, mutlaka maddi yokluğuyla değil fikir yokluğuyla kendini gösterir.

Müslüman, kimlik ve kişiliğini geliştirmeyi sağlayacak vasıtaları edinemiyor ve kullanamıyorsa bunun nedeni "sömürgecilik"tir. Ama bu amaçları için uygun olan varlığını bu yolda kullanamayıp, yoksulluğunu artırmak ve onu atıl bir birikime dönüştürmek durumunda kalıyorsa bunun nedeni de "sömürülme kabiliyeti"dir.

Hiçbir fani faktör, tarih boyunca insani enerjinin tek kaynağı olan imanın yerini dolduramamıştır.

Bomboş veya ölü fikirlerle dopdolu beyinlerle, cansız ve ölgün bilinçlerle, mahvolmuş bir birlik ağıyla baş başa kalan toplum artık yürüyüşünü sürdüremez.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN