Arama

'Aydınlık geleceğin teminatı Veda Hutbesi'ndeki ilkelerdir'

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, katıldığı bir sempozyumda insanlığın yaşadığı krizlerden çıkışın yolunun ve aydınlık bir geleceğin yegane teminatının Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi'nde ümmete bıraktığı ve ortaya koyduğu ilkeler olduğunu söyledi. Peki, Veda Hutbesi'nde yer alan evrensel mesajların neler olduğunu biliyor muyuz? Kendi tabiriyle "Ben de ancak bir muallim olarak gönderildim" nitelendirmesinde bulunan Resul-i Ekrem Efendimizin bizlere bıraktığı bu mirası sizlerle buluşturuyoruz.

  • 1
  • 20
YAŞANILAN KRİZLERDEN ÇIKIŞ YOLU: VEDA HUTBESİ
YAŞANILAN KRİZLERDEN ÇIKIŞ YOLU: VEDA HUTBESİ

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Milli Kültür Vakfı'nın (TMKV) 50. yılı kutlamaları kapsamında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen "Hz. Peygamberin Veda Haccı Hutbeleri" başlıklı sempozyumda konuştu.

İnsanlığın yaşadığı krizlerden çıkışın yolunun ve aydınlık bir geleceğin yegâne teminatının Hz. Peygamberin Veda Hutbesi'nde ümmete bıraktığı ve ortaya koyduğu ilkeler olduğunu söyledi.

  • 2
  • 20
‘ALLAH RESULÜ EVRENSEL BİR MESAJ TAŞIDI’
‘ALLAH RESULÜ EVRENSEL BİR MESAJ TAŞIDI’

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, vakıf kültürünün İslam toplumundaki yerine ve Hz. Muhammed'in Veda Hutbesi'ne değindi. Erbaş, konuşmasında şunları kaydetti:

"Peygamberin gelmesiyle beraber erdem, ilim, aydınlık ortaya çıktı. Cahiliye ortadan kalktı, zulümle mücadele edildi. Peygamberler ve sahabeler güzel ahlakın en iyi temsilcileri oldular. Mekke bölgesinde cahiliye ortadan kaldırıldığı gibi dünyanın tüm bölgelerinde de zulümle mücadele başladı ve bu yayıldı. Allah Resulu, evrensel bir mesajı taşıması nedeniyle tüm cahiliye unsurlarıyla mücadele ederek bize yol göstermiştir."

  • 3
  • 20
‘AYDINLIK BİR GELECEĞİN YEGÂNE TEMİNATI’
‘AYDINLIK BİR GELECEĞİN YEGÂNE TEMİNATI’

Veda Hutbesi'nin ahlak, iktisat, erdem, insan hakları ve hukuk ilkelerini içerdiğini söyleyen Erbaş, İslam medeniyetinin bu ilkeler üzerine kurulduğunu belirtti. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Peygamberimiz tüm dünyanın huzur ve refahı için ümmetine Veda Hutbesi'ni bırakmıştır. Bugün dünyada en temel insan hakları ayaklar altına alınıyor. Güçlünün zayıfı ezdiği, ekonominin faizle sömürüye dönüştüğü, kadınların, çocukların, zayıfların ezildiği ve haklarından mahrum edildiği, ırkçılık ve asabiyet üzerinden insanların mahcup edildiği bu çağın cahiliye anlayışından bir farkı kalmadı. İnsanlığın yaşadığı krizlerden çıkışın yolu ve aydınlık bir geleceğin yegâne teminatı sevgili Peygamberimizin Veda Hutbesi'nde ümmete bıraktığı ve ortaya koyduğu ilkelerdir. "

  • 4
  • 20
HZ. PEYGAMBERİN ÜMMETİYLE VEDASI
HZ. PEYGAMBERİN ÜMMETİYLE VEDASI

Hz. Peygamber'in (sav) hicretten sonra yaptığı ilk ve tek haccı genelde Vedâ Haccı olarak adlandırılır. O, bu haccı esnasında Arafat başta olmak üzere değişik zemin ve zamanlarda hitabelerde bulundu. Bu konuşmalar daha sonra Vedâ Hutbesi başlığı altında toplandı.

Allah Rasûlü (as), kendisinin rasûller ve peygamberler zincirinin son halkası olduğunu biliyordu. O, bunun ashabıyla ve ümmetiyle dünyada bir araya geldiği, insanlığa mesajını ulaştırabileceği son haccı olduğunu da sanki biliyor ve insanlarla vedalaşıyordu.

  • 5
  • 20
PEYGAMBERİMİZ TÜM İNSANLIĞA UYARILARDA BULUNDU
PEYGAMBERİMİZ TÜM İNSANLIĞA UYARILARDA BULUNDU

Allah'ın son elçisi sıfatıyla kendinden önce gelip geçen peygamber kardeşlerinin ardından ümmetlerinin içine düştüğü dini, dünyevi yanlış ve sapmaları tespit etmiş olan Hz. Muhammed, ashabının şahsında ümmetine hatta bütün insanlığa hitap ederek uyarılarda bulundu.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN