Arama

Aşure gününün hikmetleri nelerdir?

Muharrem ayının onuncu günü Aşure olarak adlandırılır. Bu ay Kur'an-ı Kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Peygamber Efendimiz bugün için "Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah'ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur. " buyurmuştur. İşte Aşure gününün faziletleri...

  • 1
  • 3
AŞURE GÜNÜNÜN FAZİLETLERİ
AŞURE GÜNÜNÜN FAZİLETLERİ

Muharrem ayının onuncu günü "Aşure" diye adlandırılır. Bazı âlimler, bu mübarek güne "Aşure günü" denilmesinin sebebi olarak Muharrem'in 10'una denk gelmesini göstermişlerdir. Nitekim "aşure" Arapça 10 demektir.

Aşure yani Muharrem ayının onuncu gününde infakta bulunanlara, itaat ve ibadet edenlere Allah büyük sevaplar ihsan eder. Peygamber Efendimiz "Her kim Aşure günü çoluk çocuğuna cömert davranırsa, Allahu Teâla senenin tamamında ona rızık genişliği verir" buyurmuştur.

Tâbiînin büyüklerinden Süfyan-ı Sevrî "Biz bunu 50 sene tatbik ettik, rızık genişliğinden başka bir şey görmedik." demiştir.

Peygamber Efendimiz, Medine-i Münevvere'ye hicret ettiğinde Yahudilerin Aşure günü oruç tuttuklarını gördü ve "Bu ne orucudur?" diye sordu.

"Bugün büyük bir gündür. Bugün Allah'ın İsrailoğullarını Firavun'dan kurtardığı gündür. Musa (as), (Allah'ın lütfuna şükür için) oruç tutmuştur." dediler.

Peygamber Efendimiz (sav) "Biz Musa'ya (as) sizden daha layığız" buyurdu. Ve o gün oruç tuttu, ashabına da oruç tutmalarını söyledi. Böylece Aşure orucu vacip oldu. Ancak Ramazan orucu farz kılındıktan sonra vacip olmaktan çıkmıştır.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN