Arama

Aile hayatıyla ilgili ufuk açan 35 hadis

Sağlıklı bir aile hayatının nasıl olması gerektiği, aile içi ilişkilerin nasıl kurulmasının gerektiği gibi birtakım sorular, her dönemde ortaya çıkar. Hayatın her alanında olduğu gibi aile konusunda ve aile içi ilişkilerde de Hz. Peygamber'in davranış şekilleri, Müslümanlara rehberlik eder. Kültürümüzde 'Allah'ın emriyle ve peygamberin kavliyle' ilkesiyle temeli atılan ailenin sağlam temeller üzerinde devam edebilmesi için insanların, Hz. Peygamber'in aile hayatını öğrenmesiyle mümkün olur. Bu konuda Allah'ın evrensel emirleri, Hz. Peygamber'in hayatında pratiğe dönüşerek insanlar canlı modeller oluşturur. Peki, Hz. Peygamberimizin aile bireylerine karşı tutumu nasıldı? Sizler için Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından Hz. Peygamber'in aile hayatıyla ilgili 35 hadisini derledik.

Aile hayatıyla ilgili ufuk açan 35 hadis

"Sizin en hayırlınız, ailesine karşı en hayırlı olanınızdır. Ben de aileme karşı en hayırlı olanınızım."

(Tirmizî, Mencikıb, 63)

Aile hayatıyla ilgili ufuk açan 35 hadis

"Dikkat edin! Sizin, hanımlarınızın üzerinde hakkınız vardır. Hanımlarınızın da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin hanımlarınız üzerindeki hakkınız, namuslarını muhafaza etmeleri ve hoşlanmadığınız kimselerin evinize girmesine izin vermemeleridir. Dikkat edin! Hanımlarınızın sizin üzerinizdeki hakkı ise onların giyim ve gıda ihtiyaçlarını güzelce karşılamanızdır."

(Tirmizî, Radd', 11)

Aile hayatıyla ilgili ufuk açan 35 hadis

"Kadınlar, erkeklerle birlikte bir bütünü tamamlayan diğer yandır."

(Ebu Dâvûd, Tahâret, 94)

Aile hayatıyla ilgili ufuk açan 35 hadis

"Kadınlar hakkında Allah'tan korkun. Çünkü siz, anlan Allah'ın emaneti olarak aldınız ve Allah'ın adıyla (nikah kıyıp) anlan kendinize helal kıldınız."

(Müslim, Hac, 147)

Aile hayatıyla ilgili ufuk açan 35 hadis

"Mümin bir kimse, eşine karşı nefret beslemesin. Çünkü onun bazı huylarından hoşlanmasa da hoşlandığı başka huyları mutlaka vardır."

(Müslim, Radcı', 61)

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN