Arama

40 ayette Kur'an-ı Kerim

Kur'an, kendisinin genel anlamda insanlar, özel anlamda ise inananlar ve muttakiler için bir "hidayet" kitabı olduğunu beyan eder. Kur'an'ı okumak, her Müslüman için bir sorumluluktur. Yüce Allah, "Bu Kur'an, bütün insanlığa yöneltilen açık bir mesaj, Allah'a karşı gelmekten sakınanları da doğru yola götüren bir rehber ve öğüttür." buyurur.

"Gerçekten bu Kur'an, en doğru yola iletir ve iyi işler yapan mü'minlere büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler. "

(İsra, 17/9)

Fikriyat'ın Kur'an-ı Kerim uygulamasında yer alan seçkin hafızlardan, Kur'an-ı Kerim'i dinlemek ve okumak için tıklayın.

"İşte sana da, tarafımızdan bir ruh (olarak kalplere hayat veren Kur'an'ı) vahy ettik. Oysa sen, kitap nedir, iman nedir bilmezdin. Fakat biz onu, kullarımızdan dilediğimizi, kendisiyle doğru yola eriştireceğimiz bir nur haline getirdik. Şüphesiz ki sen doğru bir yola; göklerdeki ve yerdeki her şeyin sahibi olan Allah'ın yoluna iletirsin. "

(Şûrâ, 42/52-53)

"Bu Kur'an, bütün insanlığa yöneltilen açık bir mesaj, Allah'a karşı gelmekten sakınanları da doğru yola götüren bir rehber ve öğüttür. "

(Âl-i İmran, 3/138)

"Şüphesiz, Allah'ın kitabını okuyanlar, namazlarını (devamlı ve dikkatli) kılanlar, kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden (Allah yolunda) gizli-açok (başkaları için) harcayanlar, asla zarar etmeyecek bir kazanç umabilirler. "

(Fâtır, 35/29)

"Ey insanlar! Size Rabbinizden kesin bir delil (olan Hz. Muhammed) geldi ve size apaçık bir nur (olan Kur'an'ı) indirdik."

(Nisa, 4/174)

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN