Arama

Nijerya'da bir 'Türk Camisi'

1894 yılında inşa edilen ve Sultan II. Abdülhamid'in açılışına özel temsilci gönderdiği Shitta Bey Camii, bölge halkı tarafından "Türk Camisi" olarak biliniyor. Nijerya'nın en önemli tarihi miraslarından kabul edilen cami, Müslümanların buluşma noktası.

 • 1
 • 6
MÜSLÜMANLARIN BULUŞMA NOKTASI
MÜSLÜMANLARIN BULUŞMA NOKTASI

Dönemin önde gelen iş adamlarından Muhammed Shitta Bey tarafından Nijerya'nın ticaret başkenti Lagos kentinde inşa ettirilen Shitta Bey Camii, 124 yıldır Sultan Abdülhamid'in emaneti olarak varlığını koruyor.

Nijerya'nın en önemli tarihi miraslarından kabul edilen cami, Müslümanların buluşma noktası oldu.

 • 2
 • 6
TÜRK CAMİSİ OLARAK BİLİNİYOR
TÜRK CAMİSİ OLARAK BİLİNİYOR

Shitta Bey Camii'nin 1894 yılındaki açılış törenine davet edilen II. Abdülhamid Han, bu davete özel temsilcisini göndererek Batı Afrika Müslümanlarına açık desteğini göstermişti. Bu nedenle Shitta Bey Camii, yıllardır bölge halkı tarafından "Türk Camisi" olarak biliniyor.

II. Abdülhamid tarafından çeşitli hediyelerle onurlandırılarak ailesine "bey" unvanı verilen Muhammed Shitta ve ailesi, Nijerya'nın önde gelen Müslümanları arasında yer alıyor.

Muhammed Shitta Bey'in torunu Alhajj Nurudeen Alamu Shitta Bey, 2012'den beri "Lagos Müslümanlarının 7. Lideri" unvanını taşıyor.

 • 3
 • 6
HALİFE SULTAN ABDÜLHAMİD'E ÖZEL DAVET
HALİFE SULTAN ABDÜLHAMİD’E ÖZEL DAVET

Caminin imamı Habeeballahi Taofeeq-Yushau yaptığı açıklamada, Sierra Leone'de 1824'de doğan ve Nijerya'nın Lagos kentine göç eden hayırsever iş adamı Muhammed Shitta'nın 1894'de inşa ettirdiği Shitta Bey Camii'nin açılışına Sultan II. Abdülhamid Han'ı özel olarak davet ettiğini söyledi.

Taofeeq-Yushau, Sultan Abdülhamid'in kendisinin gelemediğini ancak caminin açılışına özel temsilcisi olarak Abdullah Quilliam'ı gönderdiğini aktardı.

İmam Taofeeq-Yushau, "Muhammed Shitta, İslam'ın bölgedeki yayılmasına katkı sağlayacağı düşüncesiyle caminin açılış törenine Osmanlı Devleti'nden bir temsilcinin de katılmasını istedi ve 1777 yılında kurulan Liverpool İslam Cemiyeti'nin o dönemdeki başkanı Abdullah Quilliam aracılığıyla Sultan II. Abdülhamid'e davet mektubu göndererek destek istedi. Sultan II. Abdülhamid Han bu davete karşılık, Londra'daki Osmanlı Sefareti aracılığıyla Nijerya'ya Abdullah Quilliam'ı temsilci göndererek Muhammed Shitta'ya görev sancağı, kılıç, mecidiye nişanı ve bununla ilgili beratı takdim etti ve ayrıca Batı Afrikalı Müslümanlara açık desteğini iletti." dedi.

 • 4
 • 6
MUHAMMED SHİTTA'YA "BEY" UNVANI
MUHAMMED SHİTTA’YA BEY UNVANI

Muhammed Shitta'nın torunu ve aynı zamanda "Lagos Müslümanlarının Lideri" unvanına sahip Alhajj Nurudeen Alamu Shitta Bey ise Sultan II. Abdülhamid Han'ın, Nijerya başta olmak üzere İngiliz sömürgesi altındaki Batı Afrika'da İslam'a ve Müslümanlara hizmetinden dolayı dedesi Muhammed Shitta'ya "Bey" unvanı verdiğini aktardı.

Alamu Shitta Bey, "Osmanlı Sultanı II. Abdülhamid, dedem Muhammed Shitta Bey'e gümüş kılıç ve altın madalya başta olmak üzere çeşitli hediyeler verdi ve kendisini Müslümanlara yaptığı destekten dolayı onurlandırdı. Sultan II. Abdülhamid, Müslümanlara yardım eden dedemi yaptığı güzel işlerden dolayı onurlandırarak 'bey' unvanını vermiştir. Aynı zamanda Lagos'taki Müslümanlar ise onu 'Müslümanların lideri' olarak çağırmıştır." ifadelerini kullandı.

Lagos'ta yaşayan Shitta Bey ailesi, Abdülhamid tarafından kendilerine verilen "bey" unvanını soyadı olarak kullanmaya devam ediyorlar.

 • 5
 • 6
RESTORASYON İÇİN TÜRKİYE'DEN DESTEK TALEBİ
RESTORASYON İÇİN TÜRKİYE’DEN DESTEK TALEBİ

Caminin imamı Taofeeq-Yushau, Shitta Bey Camisi ve bu camide eğitim alan öğrenciler için Türkiye'den destek beklediklerini belirterek, "Türk hükümetinden caminin restorasyonu konusunda yardım bekliyoruz. Diğer taraftan camimize güneş enerjisi gibi ucuz ve temiz enerji yapılabilirse caminin kullanımı daha iyi olacaktır." ifadelerini kullandı.

 • 6
 • 6
SHITTA BEY CAMİİ
SHITTA BEY CAMİİ

Sierra Leoneli Muhammed Shitta Bey tarafından Brezilyalı mimar Joao Baptist Da Costa'ya inşa ettirilen cami, İngiliz sömürgeciliği döneminde Batı Afrika'nın en önemli camileri arasında yer almıştı.

Nijeryalı Müslümanların buluşma merkezi olarak bugüne kadar varlığını koruyan Shitta Bey Camii, Nijerya Ulusal Müze ve Anıtlar Komisyonu tarafından 10 Aralık 2013'te ülkedeki dokuz ulusal anıttan biri kabul edildi.

Afro-Brezilya mimarisi ile inşa edilen caminin faaliyete geçmesi bölgede İslam'ın tanınmasına büyük katkı sağladı.

Shitta Bey Camii'nin 3 Temmuz 1894'te yapılan açılışına, çok sayıda Müslüman'ın yanı sıra dönemin Lagos Valisi Sir Gilbert Carter, Abdullah Quilliam, Hristiyan liderler ve yabancı temsilciler katıldı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN