Arama

Myanmar'daki zulmün diğer mağdurları: Meiktila Müslümanları

Son dönemlerde Arakanlı Müslümanlara yönelik zulümlerle dünyanın gündemine gelen Myanmar'da Meiktila Müslümanları da ayrımcılığa maruz kalıyor.
Bölgede Budistlerin 2013'teki saldırıları sonucunda en az 43 Meiktila Müslüman'ı yaşamını yitirdi, 61 kişi yaralandı.
Meiktila'daki 13 camiden 7'sinde ibadete izin verilmiyor.
Bölgede İslami eğitim veren medreseler de 2013'ten bu yana hizmet sunamıyor.

Myanmar’daki zulmün diğer mağdurları: Meiktila Müslümanları

Arakanlı Müslümanlara yönelik zulümle son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Myanmar'da fanatik Budistlerin zulmüne ve ayrımcılığına maruz kalan başka bir azınlık da Meiktila Müslümanları.

Myanmar’daki zulmün diğer mağdurları: Meiktila Müslümanları

Birçok etnik grubun yaşadığı Myanmar'da halkın çoğunluğunu oluşturan Budistlerin fanatikleşerek azınlıklara karşı sergilediği ayrımcı tavır ve zaman zaman dozunu artırarak uyguladıkları şiddet, ülkede ciddi sorunlara yol açıyor. Özellikle Arakanlı Müslümanlara yönelik sistematik etnik temizlik ve soykırımın sorumlusu fanatik Budistler, 2013'te de Meiktila bölgesinde yaşayan Müslümanlara da saldırmıştı.

Myanmar’daki zulmün diğer mağdurları: Meiktila Müslümanları

Meiktila, Arakan'ın aksine Myanmar'ın neredeyse kalbi sayılabilecek bir konumda bulunuyor. Başkent Nepido'nun yaklaşık 150 kilometre güneyindeki Meiktila, ülkenin ikinci büyük kenti Mandalay'ın da güneyinde yer alıyor. Stratejik konumu nedeniyle Myanmar Hava Kuvvetleri Merkezi Komutanlığı da Meiktila'da bulunuyor.

Bölgenin sınırları içindeki göl de önemli bir cazibe noktası kabul ediliyor ve Meiktila'da yaklaşık 50 bin Müslüman yaşıyor.

  • 4
  • 12
2013'teki şiddet olaylarının izleri silinmiş değil
2013’teki şiddet olaylarının izleri silinmiş değil

Bölgede 20 Mart 2013'te Budist rahibin bir Müslüman'a ait kuyumcuda olay çıkarması sonrası iki topluluk arasında şiddet olayları patlak verdi. En az 43 kişinin yaşamını yitirdiği ve 61 kişinin yaralandığı olaylarda Müslümanlara ait evler, iş yerleri ve camiler fanatik Budistlerin hedefi oldu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), o dönemlerde yayımladığı uydu görüntüleriyle bölgede 828 binanın tamamen, 35'inin de kısmen yok edildiğini açıkladı. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, şiddet olayları nedeniyle 12 binden fazla Müslüman evlerini terk etmek zorunda kaldı.

  • 5
  • 12
2013'teki şiddet olaylarının izleri silinmiş değil
2013’teki şiddet olaylarının izleri silinmiş değil

Olaylara zamanında müdahale etmemekle suçlanan dönemin Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein, bölgede olağanüstü hal ilan etti. Her ne kadar kanlı 2 günün ardından 22 Mart'ta olaylar sona ermiş gibi görünse de Müslümanların maruz kaldığı zulüm sona ermedi. Evini terk etmek zorunda kalan Müslümanlardan bir bölümü hala geçici kamplarda kalıyor. Kamplara ulaşan yardımlarla ayakta kalan Müslüman topluluk, özellikle yağmur mevsimlerinde suyla dolan barınaklarında yaşama tutunmaya çalışıyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN