Arama

İslam medeniyetinin son âlimi: İbn Haldun

İbn Haldun, Orta Çağ klasik İslam medeniyetinin son âlimlerindendir. Yazıları, aile hikayesi ve hayatı, İslam medeniyetinin gerilemesine ve nihayetinde çökmesine yol açan değişiklikleri birçok bakımdan mükemmel şekilde yansıtır. 1332 yılında Tunus şehrinde doğan ve 1406 yılında Kahire'de ölen İbn Haldun, sosyoloji biliminde öncüdür.

  • 1
  • 13
ARAŞTIRMALARINA NASIL BAŞLADI?
ARAŞTIRMALARINA NASIL BAŞLADI?

İbn Haldûn, araştırmasına İslam medeniyetinin altını oyan çeşitli istilacı güçleri ve atalarının bu istilalardan ne şekilde etkilendiğini inceleyerek başlar. Ataları 1248'e kadar Sevilla'de yaşadıktan sonra İspanya Hristiyanlarının ilerlemesiyle evlerini terk ederek Kuzey Afrika'ya kaçarken, anne-babası o dönemde dünyanın geniş bir bölümünü etkileyen veba felaketi yüzünden hayatını kaybeder.

  • 2
  • 13
TÜM AİLESİNİ KAYBETTİ
TÜM AİLESİNİ KAYBETTİ

İbn Haldûn,1382 yılında Tunus'tan ayrılarak Mısır'a gelir: Onun peşinden Mısır'a ulaşmaya çalışan ailesi ise dönemin diğer bir belası olan korsanların eline düşer. Korsanlar tarafından öldürülen ya da esir alınan ailesini bir daha iç görmeyen İbn Haldûn, ömrünün geri kalan kısmında onlardan hiç bahsetmez.

  • 3
  • 13
MOĞOLLARIN YIKIMINA ŞAHİT OLDU
MOĞOLLARIN YIKIMINA ŞAHİT OLDU

İbn Haldûn'un hayatının son yılları muhtemelen klasik İslam ilminin ve parlak medeniyetinin son yıllarına denk gelir. 15. yüzyılın başlarına gelindiğinde, Sicilya ve İspanya'yı kaybeden, Haçlı Seferlerine ve Moğol istilasına maruz kalan İslam dünyası bu sefer de Timur'un yıkıcı saldırısıyla karşı karşıyaydı ve bunun etkilerine kısmen İbn Haldûn da şahit oluyordu.

  • 4
  • 13
SOSYAL BİLİMLERİN TEMELİNİ ATAN ESER
SOSYAL BİLİMLERİN TEMELİNİ ATAN ESER

Kadı ve resmi elçi olarak yoğun bir programı olmasına rağmen akademik araştırmalarına devam eden İbn Haldûn, Erken ve Sonraki Dönem Tarihi Üzerine Dersler ve Arşiv adlı dünya tarihi eserini kaleme aldı. Bu eserin ilk cildi Mukaddime ve Tarihe Giriş adlarıyla bilinir.

Kuzey Afrika'da yaşayan İbn Haldûn, hayatının son yıllarını Kahire'de geçirdi ve Mukaddime olarak bilinen ve sosyal bilimlerin temelini atan dünya tarihi eserini burada kaleme aldı.

  • 5
  • 13
MECBURİ SÜRGÜN DÖNEMİ ESERİ
MECBURİ SÜRGÜN DÖNEMİ ESERİ

İbn Haldûn, sosyoloji, iktisat, ticaret, tarih, felsefe, siyaset bilimi ve antropoloji alanlarındaki eserlerle tanınan kadı, akademisyen ve diplomattı. Ünlü Mukaddime ya da "(Dünya Tarihine) Giriş" adlı eserini siyasi kargaşa ortamı sebebiyle Fas'tan kaçarken Cezayir'e sığındığında mecburi sürgün döneminde yazdı. Birinci ciltte İslam toplumunu derin ve ayrıntılı bir şekilde ve diğer kültürlerle karşılaştırmalı olarak analiz ederken, medeniyet bilimi çerçevesinde İslam toplumlarının yükselişini ve çöküşünü izledi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN