Arama

'Filistin'in kızı' Corrie öldü, mücadelesi yaşıyor

"Filistin'in kızı" olarak adlandırılan ABD'li barış aktivisti Rachel Corrie, bundan tam 16 yıl önce bugün, Filistinli bir ailenin evinin yıkılmasını önlemek isterken bir İsrail buldozeriyle ezilerek öldürüldü. Corrie, öldürülmeden bir süre önce ailesine gönderdiği mektuplardan birinde "Herhangi bir akademik bir çalışma, konferans, belgesel, hikâye veya duyduğum olay, bana buradaki durumu anlatamamıştı. Buradaki durumu kendi gözlerinle görmediysen hayal etmen mümkün değil" demişti. Aradan geçen 16 yıla rağmen, Corrie'nin ortaya koyduğu adalet mücadelesi halen canlılığını koruyor.

  • 1
  • 9
ZULMÜN KARŞISINDA DİMDİK DURDU
ZULMÜN KARŞISINDA DİMDİK DURDU

"Zulüm bizdense
ben bizden değilim!"

Rachel Corrie

  • 2
  • 9
RACHEL CORRIE KİMDİR?
RACHEL CORRIE KİMDİR?

Filistinli bir ailenin evinin yıkılmasını önlemek isterken İsrail buldozeriyle ezilerek öldürülen ABD'li barış aktivisti Rachel Corrie'nin ölümünün üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen, ortaya koyduğu adalet mücadelesi hala dipdiri.

Tüm vicdan sahiplerinin kanını donduran olay 16 yıl önce bugün yaşanmıştı. Hayatını Filistinlilerin haklarını savunmaya adayan genç Corrie, 2003 yılında dayanışma için gittiği Gazze'de "barışa olan inancı"nı tüm dünyaya göstermek istedi. Corrie, burada yürüttüğü faaliyetler ve çektiği videolarla İsrail'in hak ihlallerini de gün yüzüne çıkardı.

  • 3
  • 9
İSRAİL BULDOZERİNİN ALTINDA EZİLEREK ÖLDÜ
İSRAİL BULDOZERİNİN ALTINDA EZİLEREK ÖLDÜ

ABD'li aktivist, 16 Mart 2003'te turuncu renkli ceketini giyerek, eline aldığı megafon ile İsrail buldozerlerine yöneldi. Amacı Refah kentinde Filistinli bir ailenin evinin yıkılmasına ve topraklarının elinden alınmasına engel olmaktı.

Yabancı olduğu için İsrail'in yıkım araçlarını durdurabileceğini zanneden Corrie, buldozerin önüne geçmişti ancak İsrail, Filistinlilere merhamet etmediği gibi ona da acımadı.

Corrie'nin ölüm haberini büyük bir şaşkınlıkla karşılayan Filistinliler, "şehit" olarak nitelendirdikleri Corrie için büyük bir cenaze töreni düzenlemişti.

Dünyanın her yerinde iyilik öncüsü olarak ebedileşen Corrie'nin adına Filistinlilerin Gazze'deki dramına ışık tutan çok sayıda filim çekilirken İrlanda'dan Gazze'ye yardım götüren gemiye de onun ismi verilmişti.

  • 4
  • 9
MÜCADELE DE ZULÜM DE BİTMEDİ
MÜCADELE DE ZULÜM DE BİTMEDİ

Corrie'nin bir buldozerle ezilerek katledilmesinin üzerinden 15 yıl geçti ancak vicdan sahibi insanların İsrail işgaline ve gerçekleştirdiği hak ihlallerine karşı mücadelesi hiç bitmedi.

Bununla birlikte Corrie'yi katlettiği için hiçbir bedel ödemeyen İsrail'in, işgal altındaki Filistin topraklarında yürüttüğü ihlaller ise tüm şiddetiyle devam ediyor.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria 50 yıldır işgal altında. Gazze Şeridi ise 2006'dan bu yana acımasız bir abluka altında tutuluyor. Corrie'nin ölümünden bu yana İsrail yüzlerce Filistinlinin daha evini yıktı.

  • 5
  • 9
FİLİSTİNLİLER İÇİN BİR SEMBOL OLDU
FİLİSTİNLİLER İÇİN BİR SEMBOL OLDU

Filistinli hukukçu ve insan hakları aktivisti Mustafa el-Bergusi, Corrie yaptığı açıklamada, "Rachel Corrie, hala erdemli insan simgesi ve insan hakları savunuculuğunun rol modeli olma durumunu koruyor" dedi.

Corrie'nin ABD'deki "rahat" hayatını bırakıp, Filistinlilerin mücadelesine destek vermek üzere Gazze'ye geldiğini hatırlatan Begusi, "Filistinli ailenin evinin yıkımını engellemeye çalıştığı sırada İsrail buldozeriyle ezilerek hayatına son verildi. Ancak Corrie bizim için ölmedi, başta Gazzeliler olmak üzere her Filistinli için bir sembole dönüştü" ifadelerini kullandı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN