Arama

Dünyadaki Müslümanlar bayramı nasıl karşıladı?

Mübarek Ramazan ayını geride bıraktığımız bu gün, ülkemiz başta olmak üzere birçok Müslüman ülkesinde bayram sevinci yaşanıyor. İlk olarak tüm İslam alemi bayram namazında bir araya geldi. Azerbaycan'da camiler dolunca bayram namazı iki kez kılındı. Birçok ülkede cemaatler camilere sığmadı sokaklara taştı. Rusya, caddelerde namaz kılan Müslümanlar için güvenlik önlemi aldı. Ellerin semaya açıldığı o anlarda dünya barışı ve huzuru için dualar edildi. İşte, dünyanın dört bir yanından İslam aleminin bayram sevinci...

Aralarında Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Lübnan, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Bahreyn ve Cezayir'in de aralarında olduğu ülkeler, bugün Ramazan Bayramı'nı kutluyor.

Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Kosova ve Arnavutluk'ta yaşayan milyonlarca Müslüman da, Ramazan Bayramı'nın habercisi bayram namazını kılmak için camilere akın etti.

Bayramı bugün kutlayan ülkelerde yetkili merciler tarafından yapılan açıklamalarda, ramazan ayının son günü olarak 3 Haziran Pazartesi gününün tespit edildiği ve 4 Haziran Salı günü ise şevval ayının ilk günü, yani bayram olduğu duyuruldu.

Şevval ayının hilalinin pazartesi günü görülmediğini açıklayan Mısır, Filistin, Ürdün, Libya, Tunus ve Suriye gibi ülkeler ise, bayramı 5 Haziran Çarşamba günü kutlayacak.

Siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de hükümet güçleriyle çatışan ve başkent Sana ile bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduran Husiler de çarşamba gününün bayramın birinci günü olduğunu açıkladı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN