Arama

Ölüme sürükleyen tehlikeli oyunlar

Ebeveynler, çocuklarının odalarında sokaklardan daha güvende olduğunu düşünseler de aslında internet dünyasında gerçeklik algısını kaybederek hipnoz olma ihtimalini göz ardı ediyorlar. Fakat, ailelerin unuttuğu ihtimallerin arasında ölüme de neden olabilen büyük tehlikeli oyunlar bulunuyor. Mavi Balina, Mariam gibi popülerliği artmaya başlayan bu sanal oyunlar, dünyanın yeni kâbusu oldu. İşte sizler için ölüme sürükleyen oyunları derledik.

  • 1
  • 20
'ÖLÜMCÜL' MARİAM OYUNU
’ÖLÜMCÜL’ MARİAM OYUNU

Mobil platform üzerinde oynanabilen Mariam oyunu, Ağustos 2017'de Suudi Arabistan'da geliştirildi. Oyunun yayınlanmasının ardından büyük tepkiler geldi. Birleşik Arap Emirlikleri'nin üçüncü büyük kenti Şarika'da polis, Mariam oyununa karşı vatandaşlarını uyardı. Uzmanlara göre oyun, yasa dışı amaçlar ve bilgi hırsızlığı için kullanıcıların kişiler bilgilerini ele geçirebiliyor. Mariam oyununun geliştirici olan Salman Al Harbi, oyunda cevap olarak verilen bilgilerin kayıt altına alınmadığını söylese de Salman Al Harbi'nin bu ifadelerine kanıt olabilecek herhangi bir delil ortada yok.

  • 2
  • 20
KİŞİSEL BİLGİLER ELE GEÇİRİLİYOR!
KİŞİSEL BİLGİLER ELE GEÇİRİLİYOR!

Oyunda, "Mariam" adında 9 yaşındaki kız, kaybolduğunu söyleyerek, eve dönmek için oyuncudan yardım istiyor. Oyun başlamadan önce kişinin ismi, adresi, yakın çevresi soruluyor ve Facebook, WhatsApp gibi uygulamalara erişim izni isteniyor. Oyunda kullanıcılara, "Eviniz nerede? Facebook hesabınız ne?" gibi kişisel sorular soruluyor. Oyuncular ancak bu sorulara yanıt vererek bir sonraki aşamaya geçebiliyor. Bazen kişiye siyasi sorular da sorulabiliyor.

  • 3
  • 20
GECE YARISINDA GELEN ÇAĞRILAR
GECE YARISINDA GELEN ÇAĞRILAR

Oyun kapatıldığında, tekrar oynamak için 24 saat beklemek gerekiyor. Ürkütücü ses efektleri ve görsellerle desteklenen oyunun son seviyesine gelenler, bilinmeyen bir numaradan gece çok geç saatte aranıyor.

  • 4
  • 20
TEHDİT MESAJLARI VERİLİYOR
TEHDİT MESAJLARI VERİLİYOR

Sosyal medyada tecrübelerini paylaşan bazı bloggerlara göre, farklı dillerde konuşan bir robot, cep telefonundan arayarak "Seninle tekrar görüşeceğiz" gibi kaygı verici bir ses dinletiyor ve oyunculara mesajlar yolluyor. Korku filmlerinde de kullanılan çığlık ve fısıltı efektleri olan müzikler dinletiliyor.

  • 5
  • 20
MARİAM OYUNU İNTİHARA NEDEN OLUYOR!
MARİAM OYUNU İNTİHARA NEDEN OLUYOR!

Bu oyunu oynayan insanların çoğu oyunu oynamaya başladığından beri hayaletler gördüğünü, bir varlığın peşlerine takıldığını söylüyor. Bu tehlikeli oyun, çocuklar üzerinde psikolojik baskı ve çaresizlik duyguları aşılıyor. Kullanıcıların uyku kalitesi bozuluyor ve anksiyete, depresyon gibi çeşitli ruhsal bozukluklar görülebiliyor. Bu tür oyunların çocuk ve gençlerde intihar girişimlerine neden olabiliyor. Çocuklar, bu oyunlarla şiddete karşı duyarsızlaşıyor.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN