Arama

Dünyada 2018 nasıl geçti?

Yılın ilk çeyreğine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarının, iç savaşın 8. yılına girdiği Suriye'de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı, Beşşar Esed rejiminin ablukasındaki Doğu Guta ile İdlib gerginliği azaltma bölgesini hedef alan saldırıları, İran'da Aralık 2017'de patlak veren ve ocak ayında devam eden rejim karşıtı gösteriler, eski Rus ajanı Sergey Skripal ile kızının kimyasal maddeyle zehirlenmesi, Rusya ile İngiltere, ABD ve AB ülkeleri arasında yaşanan diplomatik kriz damgasını vurdu. 2018 yılı dünyada nasıl geçtiğini sizler için nasıl geçtiğini derledik.

  • 1
  • 23
TANAP AÇILDI
TANAP AÇILDI

Enerjinin İpek Yolu TANAP'ta ilk gaz akışı 12 Haziran'da başladı.

Tarihi proje Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) açıldı. Türkiye'nin enerji arz güvenliğine önemli katkılar sağlayacak projenin açılış töreni Eskişehir'de yapıldı.Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birlikte Güney Gaz Koridoru'nu oluşturan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), Azerbaycan'ın Hazar Denizi'ndeki Şahdeniz-2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi'nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın Türkiye'ye ve Avrupa'ya taşınmasını amaçlıyor.TANAP, Türkiye'nin doğal gaz arz güvenliğinin artırılması ve arz kaynaklarının çeşitlendirilmesinin yanı sıra Azerbaycan Cumhuriyeti'nin yeni pazarlara açılmasına, bölgenin enerji arz güvenliğine ve istikrarına katkıda bulunmayı hedefliyor.

  • 2
  • 23
İSTANBUL'DA DÖRTLÜ SURİYE ZİRVESİ
İSTANBUL'DA DÖRTLÜ SURİYE ZİRVESİ

Sutiye'de çözüm arayışı için, 27 Ekim'de Türkiye, fransa, Rusya ve Almanya'nın katılımıyla İstanbul'da dörtlü zirve düzenlendi. Suriye konusunda tamamen zıt kutuplarda yer alan Avrupa ve Rusya, Türkiye'nin ev sahipliğinde buluştu.

  • 3
  • 23
ABD, İRAN'LA NÜKLEER ANLAŞMADAN AYRILDI
ABD, İRAN'LA NÜKLEER ANLAŞMADAN AYRILDI

Trump, İran nükleer anlaşmasından çekildiklerini açıkladı. ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının ilk aşaması, 7 Ağustos'ta ikincisi de 5 Kasım'da devreye girdi.

  • 4
  • 23
HUAWEI CFO'SU GÖZALTIN ALINDI!
HUAWEI CFO'SU GÖZALTIN ALINDI!

Çinli Huawei CFO'su Ming Vancou, 1 Aralık'ta ABD'nin İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle Kanada'da gözaltına alındı. Ming, 12 Aralık'ta 10 milyon Kanada doları karşılığında serbest bırakıldı.

  • 5
  • 23
FALCON HEAVY UZAYA FIRLATILDI
FALCON HEAVY UZAYA FIRLATILDI

Amerikan uzay aracı ve roket üretici SpaceX, 7 Şubat'ta dünyanın en güçlü Falcon Heavy'i uzaya fırlattı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN