Arama

LGS öncesi öğrenci ve aileler nelere dikkat etmeli?

Biliyoruz ki hem koronavirüs stresi hem de emeğin karşılığını başarılı şekilde alma isteği, sınav üzerindeki kaygınızı yeterince artırıyor. Fakat endişelenmeyin, sizler için sınav kaygınızın üzerinden nasıl gelebileceğinize dair ufak ipuçları sıraladık. İşte LGS hakkında öğrenci ve ailelerin dikkat etmesi gerekenler…

  • 1
  • 15
SINAV KAYGISINI YENEBİLMENİZ İÇİN
SINAV KAYGISINI YENEBİLMENİZ İÇİN

Sınav kaygısını yenebilmeniz için öncelikle sonuçtan çok, sürece odaklanın.

Sınav kaygısı, sınav öncesi ve/veya sınav sırasında öğrenilen bilginin etkili bir biçimde kullanılmasını engelleyen ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygıdır. Bu kaygıyı yaşayan kişiler çoğunlukla sınav sürecinden çok sınavın sonucuna odaklanmakta olup bilgisinden ziyade kişiliğinin değerlendirildiği düşüncesinin hakimiyeti altındadır.

Daha önce yatığınız sınavlarda nerelerde başarılı olduğunuza bakın, konuları hatırlayın.

Belli bir miktar kaygı sizi motive edip performansınızı artırabilir ancak kaygı miktarı gereğinden fazla ise artık bu kaygının destek yerine köstek olmaya başladığını söyleyebiliriz.

Bilmediğiniz, sizi yoran konular muhakkak olacaktır. Bu konuların çok fazla üstüne gitmeden kısaca tekrarlarını yapın.

Sınav kaygısı yaşayan kişide birtakım fiziksel, duygusal ve davranışsal belirtiler ortaya çıkar. Bunlar sınav öncesinde veya sınav anında kendini gösterebilir. Dikkatli olun.

  • 4
  • 15
SINAVDAN BİR GÜN ÖNCE
SINAVDAN BİR GÜN ÖNCE

Kendinizi programlayın. Sınavdan önceki gün ders çalışmayın.

Bu sizi fiziksel ve zihinsel olarak yorar.

Sınavdan bir gün önce dinlenmeye vakit ayırın, bunu yapmanız sınav esnasında odaklanma konusunda size yardımcı olacaktır.

Çocuklar için ise sınav öncesi kaygı oluşturacak kişi ve ortamlardan uzak durmak, keyif aldığı ve stres attığını düşündüğü aktiviteler ile ilgilenmek iyi gelir. Ayrıca sınav öncesi uyku kalitesini etkileyecek ve heyecanı tetikleyecek içecek ve etkinliklerden de kaçınılmalıdır.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN