Arama

William Golding'in Sineklerin Tanrısı kitabıyla ilgili az bilinen detaylar

Gerçekle söylenceyi ustaca birleştiren, insanın ruhsal ve fiziksel boyutlarını derinlemesine inceleyen William Golding, ilk romanı Sineklerin Tanrısı kitabını basarken birçok zorlukla karşı karşıya kaldı. Kitabı, yayınevlerinin basmak istememesi, satış oranlarının düşük olmasına rağmen sonraki yıllarda klasik eserler arasına girdi. Stephen King'e göre bu eser eğlence amaçlı bir kitap değil, bir yaşam ve ölüm savaşıydı. William Golding'in doğumunun yıl dönümünde Sineklerin Tanrısı kitabıyla ilgili az bilinen detayları sizlerle buluşturuyoruz.

  • 1
  • 14
SİNEKLERİN TANRISI KİTABININ KONUSU
SİNEKLERİN TANRISI KİTABININ KONUSU

Sineklerin Tanrısı kitabı konusu

"Sineklerin Tanrısı", günümüzde bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun, geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan yaradılışının temelindeki korkunç bir gerçeği ortaya koymalarını dile getirir. Konusu, R. M. Ballantyne'ın Mercan Adası gibi bir mercan adasının göz alıcı ortamında başlayan bu roman, çağdaş toplumlardaki çöküntünün, insan yaradılışındaki köklerini göz önüne sermek amacıyla Mercan Adası'ndaki duygusal iyimserlikten apayrı bir yönde gelişir.

Golding'in romanındaki çocuklar da başlangıçta tıpkı Kurtz gibi, uygar toplumun baskılarından uzak bir örnek düzen kurmak isterlerken, gitgide hayvanlaşır, korkunç bir kişiliğe bürünürler. Bu yönüyle Sineklerin Tanrısı'nın Mercan Adası ile öbür ıssız ada serüvenlerinden ayrıldığı en önemli nokta, ıssız ada yaşamının çetin güçlüklerini ya da mutluluğunu anlatmaktan daha çok, bir insanlık durumunu, kişiler arasındaki çatışma aracılığıyla ortaya koymaya çalışmasıdır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

William Golding'in ilk romanı olan Sineklerin Tanrısı kitabını ilk başlarda yayınevleri basmaya sıcak bakmadı. Yayınevlerinden gelen olumsuz dönüşler yüzünden zor dönemler geçiren yazar, zaman zaman eseri taslağı başka yayınevlerine postalarken bile para sıkıntısı çekti.

Kitabı yayımlayan yayınevi, edebiyat danışmanları olan T.S. Eliot'tan romanı gizlediler. Kitabın yayınlandığını bir arkadaşından "Yayınevi yakın zamanda hoş olmayan bir roman yayımladı. Romanda ıssız bir adadaki birkaç erkek çocuğu anlatamayacağım kadar kötü davranışlarda bulunuyorlar" demesiyle öğrenen yazar, yayınevinin endişesinin aksine çok beğendi.

Yayınlandığı yıllarda akademisyenlerin tepkisini toplayan kitap bu yüzden bir yılda beklenenin aksine oldukça az sattı. Yayınlandığı yıl 4.662 adet satan roman 1962 yılında ise 65 adet sattı.

William Golding'in ilk romanı olan Sineklerin Tanrısı (The Lord of the Flies) ilk yayımlandığı zaman ilgi görmese de 1960 yılından itibaren klasik eserler arasına girdi ve ABD'deki birçok okulda okutulması zorunlu kitaplar arasına girdi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN